PROGRAMÓW BADAWCZYCH UE

aneta.maszewska@kpk.gov.pl

Pracownik KPK

Wspólne Centrum Badawcze KE (JRC) rusza z drugim etapem inicjatywy otwartego dostępu do światowej klasy laboratoriów dla naukowców z Europy. Badacze będą mogli przeprowadzać doświadczenia dotyczące np. bezemisyjnej produkcji energii i bezpieczeństwa jądrowego. Udostępnione są laboratoria w Geel w Belgii, Isprze we Włoszech, niemieckim Karlsruhe oraz w Petten w Holandii. Naukowcy z państw członkowskich UE i państw stowarzyszonych programu badawczego „Horyzont 2020” mogą składać wnioski o korzystanie z tych ośrodków do 30 września br.

W ramach pierwszego etapu inicjatywy otwartego dostępu złożono blisko 100 wniosków w imieniu 92 instytucji badawczych. Dwa lata dzielenia się infrastrukturą zaowocowały 12 zakończonymi i ponad 30 trwającymi projektami badawczymi.

Informacje na temat warunków i kryteriów dostępu oraz procesu składania wniosków można znaleźć na stronie https://ec.europa.eu/jrc/en/research-facility/open-access

 

Living Labs (żywe laboratoria) to nowoczesny sposób tworzenia środowisk zorientowanych na użytkownika, które umożliwiają innowacje, współtworzenie i rozwój nowych firm. JRC zaprasza do składania ofert  na współtworzenie żywych labratoriów, w swoich 2 ośrodkach w Isprze (Włochy) i Petten (Holandia), ukierunkowany na  rozwiązania smart city.

Zaproszenie pilotażowe jest otwarte dla organizacji publicznych i prywatnych – w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw rozpoczynających działalność. Nabór wniosków jest ciągły i potrwa do 31 grudnia 2020 roku.

Więcej informacji: https://ec.europa.eu/jrc/en/research-facility/living-labs-at-the-jrc/call-expression-interest-future-mobility-and-digital-energy-solutions?fbclid=IwAR2dwD_jrZf3RqMAGoJeojK-8OGOJXjF3hxWq1aM3JUSiaqHi51_Va2Z-O8

pilot_cei_living_labs_190701_final   cei_living_labs_terms_and_conditions_01.07.2019    cei_living_labs_proposal_form

Wszystkie pytania proszę kierować na adres: JRC-livinglabs@ec.europa.eu.

W zeszłym tygodniu Komisja Europejska opublikowała raport grupy ekspertów „A circular economy for plastics – Insights from research and innovation to inform policy and funding decisions”. 

Z raportem można zapoznać się tutaj: https://publications.europa.eu/s/kInv

Szczegółowe informacje na temat Gospodarki o Obiegu Zamkniętym ( Circular Economy Package) znajdą Państwo pod linkiem: http://ec.europa.eu/environment/circular-economy/

W dniach 25-27 czerwca 2019 r., w Brukseli odbywać się będą spotkania brokerskie dedykowane najnowszym konkursom w obszarze Energia. Będzie to wspaniała okazja, aby znaleźć partnerów do konsorcjum lub przedyskutować z ekspertami swój pomysł na projekt. Na aplikujących w konkursach czeka 640 mln euro. Nie może Państwa zabraknąć na tym wydarzeniu! Spotkania brokerskie będą integralną częścią dni informacyjnych Horyzont 2020 dedykowanych obszarowi Energia. Koncentrować się będą wokół następujących tematów: efektywność energetyczna, inteligentne miasta i społeczności oraz niskoemisyjne technologie energetyczne.

Do uczestnictwa w wydarzeniu zapraszamy przedstawicieli firm, zarówno małych i średnich przedsiębiorstw, jak i przemysłu, naukowców, instytucje otoczenia biznesu i przedstawicieli administracji.

Rejestracja na wydarzenie.

Obecnie mamy już zarejestrowanych 123 uczestników z 22 krajów, większość z nich stanowią firmy (54 uczestników) i przedstawiciele świata nauki (38) oraz instytutów badawczych (19).

Miejsce spotkania:

Charlemagne Building
Rue de la Loi, 170
B- 1000 Brussels

 

Agenda spotkania:

25.06.2019, 16:00-18:30 Matchmaking Session 1

Research, Innovation and Market uptake projects on Clean Energy

 

26.06.2019, 16:18:30 Matchmaking Session 2

Research, Innovation and Market uptake projects on Clean Energy

 

27.06.2019, 16:00-18:30 Matchmaking Session 3

Energy efficiency – Buildings and Consumers in Energy transition

 

 

Europejskie Forum Energii Jądrowej (ENEF), które odbędzie się w dniach 29-30 kwietnia 2019 r. w Pradze, będzie okazją do szerokiej dyskusji wśród wszystkich zainteresowanych stron na temat możliwości i zagrożeń związanych z energią jądrową.  Tematy „Starzenie się i długoterminowa eksploatacja elektrowni jądrowych w Europie – wyzwania i możliwości” oraz „Strategia długoterminowa 2050”, pozwolą na dyskusję związaną z wyzwaniami energetycznymi, przed którymi stoją państwa członkowskie UE,.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej konferencji.