Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

EURATOM

Euratom to program badawczo-szkoleniowy Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej na lata 2021–2025. W ramach programu prowadzone są między innymi badania dotyczące kwestii bezpieczeństwa jądrowego, ochrony radiologicznej, gospodarowania odpadami promieniotwórczymi oraz syntezy jądrowej.

Badania jądrowe w istotnym stopniu przyczyniają się do zrównoważenia środowiskowego i wspierają walkę ze zmianami klimatu dzięki zmniejszeniu zależności Unii od importowanej energii. Natomiast badania naukowe w dziedzinie ochrony radiologicznej umożliwiają udoskonalenie technologii medycznych, z których korzysta wielu obywateli, mogą również prowadzić do korzystnych zmian w innych sektorach, takich jak przemysł, rolnictwo, ochrona środowiska i bezpieczeństwo. Równie ważny jest wkład badań jądrowych w osiągnięcie zero emisyjności systemu energetycznego w sposób bezpieczny, wydajny i pewny.

Program dzieli się na 2 obszary:

euratom-fi_logo

Euratom Fission                                                                           

Obejmuje zagadnienia dotyczące rozszczepienia jądra atomowego i ochrony przed promieniowaniem radioaktywnym oraz jego wykorzystanie w medycynie i innych obszarach.

Euratom Fusion

Obejmuje badania nad fuzją jądrową w celu wykorzystania plazmy w energetyce, które  to rozwiązania,  pozwolą na przejście od badań czysto teoretycznych, do badań związanych z projektowaniem, budowaniem i wykorzystywaniem takich instalacji jak ITER. Pozwoli to na poczynienie postępów w zakresie wykorzystania fuzji do produkcji energii elektrycznej.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.