Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Komitet Naukowo-Techniczny Euratom wydał opinię dotyczącą priorytetów europejskich badań jądrowych

Komitet Naukowo-Techniczny to niezależny organ złożony z wiodących ekspertów w dziedzinie badań nuklearnych. Wydana przez niego opinia będzie miała wpływ na tematykę badań naukowych w dziedzinie energii jądrowej w Europie, czyli między innymi na kształt programu Euratom w nadchodzących latach. 
Wydana opinia podkreśla zagadnienia dotyczące  bezpieczeństwa, SMR i energii termojądrowej jako obszary priorytetowe badań jądrowych, stwierdzając co następuje:
  • Badania finansowane przez UE są niezbędne dla bezpieczeństwa istniejących i przyszłych systemów jądrowych;
  • W przypadku małych reaktorów modułowych kluczowe znaczenie mają zintensyfikowane wysiłki badawcze, ze szczególnym uwzględnieniem projektów europejskich, aby odzyskać wiodącą pozycję i strategiczną autonomię Europy na świecie;
  • Rola Euratomu w tych nowych technologiach powinna koncentrować się na wspieraniu podstaw naukowych dla oceny bezpieczeństwa i dostosowywaniu regulacji;
W sprawie obszaru fuzji jądrowej Komitet zaleca:
  • Zmianę tej części tematycznej programu Euratom w celu zwiększenia prędkości  prowadzonych badań,  wzmocnienia wiodącej pozycji branży w kluczowych aspektach procesu oraz  angażowanie się w PPP w celu przezwyciężenia  wyzwań technicznych i pobudzenia rozwoju komercyjnego.
Z dokumentem można się zapoznać tutaj.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.