Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Komisja Europejska ogłosiła powołanie Climate City Capital Hub

Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ogłosiły powołanie nowego centrum finansowania dla miast przyjaznych dla klimatu: Climate City Capital Hub.

Dzięki nowemu centrum finansowania miasta, które otrzymały już certyfikat od KE (EU Mission Label) oraz te, które podpisały kartę Misji Adaptacja do zmian klimatu  uzyskają:

  • Dostęp do doradztwa finansowego prowadzonego przez  Europejski Bank Inwestycyjny;
  • Dostęp do szerokiej oferty dostawców kapitału, w tym kredytodawców i inwestorów z sektora publicznego i prywatnego (takich jak kapitał filantropijny i korporacyjny, a także innowacyjne finansowanie, takie jak finansowanie społecznościowe i obligacje powiązane ze zrównoważonym rozwojem).

Szczególny nacisk zostanie położony na współpracę z kapitałem prywatnym. Usługi obejmą zarówno projekty w zakresie łagodzenia zmian klimatu, jak i przystosowania się do nich, przyjmując całościowe podejście do przeciwdziałania zmianie klimatu.

Centrum będzie prowadzone przez komisyjną platformę ds. realizacji misji w zakresie miast, którą obecnie zarządza projekt NetZeroCities. Komisja ogłosiła jej utworzenie na konferencji Misji Miast w 2024 r., która odbyła się w Walencji w dniach 25-26 czerwca 2024.

Ponadto EBI przeznaczył 2 mld euro na wsparcie planów inwestowania w energię, efektywne budynki, systemy ciepłownicze, energię odnawialną, mobilność zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju, odnowę i rewitalizację miast, infrastrukturę wodną i społeczną.

Szczegółowe informacje: New finance hub to support ambitions of pioneering cities (europa.eu)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.