Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Fot. Pexels

Konsultacje społeczne w zakresie oceny i przeglądu ustawy o chipach

5 września 2025 r. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne i zaprasza do zgłaszania opinii w zakresie oceny i przeglądu ustawy o chipach (tzw. Chips Act). Swoją opinię można wyrazić do 28 listopada 2025.

Zainteresowane strony są zaproszone do przekazywania opinii na temat obecnego funkcjonowania ustawy o chipach (tzw. Chips Act) oraz możliwych przyszłych zmian, które zapewnią, że ustawa ta będzie nadal spełniać swoje zadanie w świetle zmieniającej się sytuacji rynkowej, technologicznej i geopolitycznej.

Okres zgłaszania opinii rozpoczął się 5 września 2025 r. i potrwa 12 tygodni.

Konsultacje te stanowią istotny element oceny ustawy o chipach, zgodnie z zasadami lepszego stanowienia prawa obowiązującymi w Komisji. Ich celem jest zapewnienie, że przepisy pozostają skuteczne, efektywne, adekwatne, spójne oraz przynoszą wyraźną wartość dodaną dla Unii Europejskiej.

Jednocześnie konsultacje mają charakter perspektywiczny — zainteresowane strony są zachęcane do dzielenia się opiniami na temat możliwych kierunków dostosowania ustawy, tak aby w nadchodzących latach skutecznie wspierała europejski ekosystem półprzewodników, w tym poprzez uproszczenie przepisów tam, gdzie będzie to zasadne.

Komisja zwraca się o opinie do wszystkich zainteresowanych stron, w tym:

  • podmiotów z branży półprzewodników w całym łańcuchu wartości (producentów układów scalonych, firm bez własnych zakładów produkcyjnych, firm projektujących układy scalone, producentów sprzętu, dostawców);
  • użytkowników przemysłowych półprzewodników w takich sektorach, jak motoryzacja, telekomunikacja, opieka zdrowotna, energetyka, robotyka przemysłowa i produkcja, obrona i bezpieczeństwo;
  • krajowe organy właściwe, w tym organy zajmujące się półprzewodnikami;
  • organy UE, takie jak wspólne przedsięwzięcie Chips JU, EISMEA, EBI i EFI;
  • start-upy, MŚP i przedsiębiorstwa w fazie wzrostu;
  • organizacje badawcze i technologiczne, środowiska akademickie i stowarzyszenia naukowe;
  • stowarzyszenia handlowe i branżowe;
  • inwestorów, w tym fundusze venture capital i private equity;
  • organizacje pozarządowe, think tanki i inne organizacje społeczeństwa obywatelskiego;
  • niezależnych ekspertów i konsultantów.

Konsultacje społeczne oraz zaproszenie do zgłaszania uwag zostały także opublikowane na portalu Komisji Europejskiej „Have Your Say”.

Opinie można zgłaszać do 28 listopada 2025  (czasu brukselskiego).

Źródło:

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.