Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Przy okrągłym stole siedzą: (od lewej) Charles Michel, przewidniczący Rady UE, Włodymir Zelensky, prezydent Ukrainy i Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej
Od lewej: przewodniczący Rady UE Charles Michel, prezydent Ukrainy Wolodymyr Zelensky, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (fot. EU Newsroom)

Ukraina dołącza do programów Horyzont Europa i Euratom

  • Opublikowano: 12 października 2021
  • Autor: redakcja

12 października 2021 r.  na szczycie UE–Ukraina przywódcy Unii Europejskiej i jej państw członkowskich sfinalizowali stowarzyszenie Ukrainy z unijnym programem badań i innowacji Horyzont Europa (2021-2027) oraz z programem badawczo-szkoleniowym Euratom (2021-2025).

Ukraińscy naukowcy i innowatorzy mogą teraz uczestniczyć na takich samych warunkach jak podmioty z państw członkowskich UE. Ta współpraca w dziedzinie nauki, badań i innowacji dodatkowo wzmacnia sojusz między UE a Ukrainą w celu realizacji wspólnych priorytetów, takich jak podwójna: zielona i cyfrowa transformacja.

– Witam Ukrainę w programie Horyzont Europa i Euratom. Otwartość i współpraca z resztą świata są kluczowe w naszej strategii tworzenia masy krytycznej dla badań i innowacji oraz przyspieszania i znajdowania rozwiązań dla palących wyzwań globalnych. W ramach programu Horyzont 2020 ukraińscy uczestnicy otrzymali ponad 45 mln euro wsparcia UE i okazali się liderem innowacji w dziedzinach takich jak mobilność naukowców, transport i energia. Jestem przekonana, że Ukraina będzie budować na tych wcześniejszych sukcesach – powiedziała komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Mariya Gabriel.

Relacje między UE a Ukrainą w obszarze badań i innowacji sięgają roku 2002, kiedy podpisano pierwszą umowę o współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską a Ukrainą. Obecnie jest ona odnawiana po raz trzeci.

W 2015 r. Ukraina w pełni przyłączyła się do poprzedniego unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020. W 2016 r. Ukraina i UE zawarły również umowę o stowarzyszeniu kraju z programem Euratom, który ma na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony przed promieniowaniem.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.