Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Laptop, na ekranie kula ziemska, od której bije światłość
Fot.: Fotolia

Rozporządzenie w sprawie EuroHPC toruje drogę superkomputerom w Europie

  • Opublikowano: 14 lipca 2021
  • Autor: redakcja

Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie w sprawie ustanowienia Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC). Akt toruje drogę pracom nad superkomputerami nowej generacji w Europie.

Przyjęte rozporządzenie zwiększa zdolności w obszarze badań i innowacji oraz ułatwia rozwój ekosystemu infrastruktury obliczeń superkomputerowych i nabywanie światowej klasy superkomputerów – za pośrednictwem wspólnego przedsięwzięcia. Umożliwi tym samym wykorzystywanie infrastruktury obliczeń superkomputerowych przez dużą liczbę użytkowników publicznych i prywatnych. Rozporządzenie wspiera również transformację ekologiczną i cyfrową oraz rozwój umiejętności kluczowych dla nauki i przemysłu w Europie.

Nowe rozporządzenie dostosowano do wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021–2027, dzięki czemu wspólne przedsięwzięcie będzie mogło korzystać ze środków z unijnych programów, takich jak Horyzont Europa, Cyfrowa Europa czy instrument Łącząc Europę. Uwzględniono w nim również najnowsze osiągnięcia technologiczne, np. w zakresie obliczeń kwantowych.

Europa w światowej czołówce

Celem Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali (European High Performance Computing Joint Undertaking) jest opracowanie, uruchomienie, rozszerzanie i utrzymywanie w UE przodującego w skali światowej, sfederowanego, bezpiecznego i hiperpołączonego ekosystemu infrastruktury obliczeń superkomputerowych, obliczeń kwantowych, usług i danych. Zgodnie z rozporządzeniem można będzie kontynuować działania w ramach istniejącego wspólnego przedsięwzięcia EuroHPC, ustanowionego w październiku 2018 r., łącząc środki przekazywane przez UE, 27 państw członkowskich, 6 innych państw i dwóch prywatnych uczestników: European Technology Platform for HPC i stowarzyszenie Big Data Value Association.

Obliczenia wielkiej skali odnoszą się do systemów obliczeniowych („superkomputerów”) o bardzo dużej mocy obliczeniowej, które są w stanie rozwiązywać wyjątkowo złożone i trudne problemy. Dzięki nim kluczowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, analityka danych i cyberbezpieczeństwo, mogą wykorzystywać olbrzymi potencjał gospodarki opartej na technologii dużych zbiorów danych.

(Źródło: Rada Unii Europejskiej)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.