Republika Korei jako pierwszy kraj azjatycki oficjalnie dołączyła do programu Horyzont Europa, otwierając nowy rozdział we współpracy naukowej i innowacyjnej z Unią Europejską. Koreańscy naukowcy i organizacje mogą uczestniczyć w wybranych obszarach programu na takich samych warunkach jak państwa członkowskie UE.
Koreańskie podmioty będą mogły koordynować projekty, dołączać do międzynarodowych konsorcjów badawczych, uzyskać dostęp do finansowania i współpracować z wiodącymi instytucjami badawczymi w całej Europie i poza nią, w celu sprostania globalnym wyzwaniom. Republika Korei wniesie również wkład finansowy do budżetu Horyzontu Europa.
Od 1 stycznia 2025 r., w ramach rozwiązania przejściowego, koreańskie podmioty mogły już składać wnioski i być oceniane w odniesieniu do wszystkich konkursów wdrażających filar II, już w budżecie na 2025 r. Podpisane porozumienie o stowarzyszeniu Republiki Korei z programem Horyzont Europa stworzy większe możliwości pogłębienia wspólnych badań na różnych kontynentach w wielu dziedzinach, takich jak transformacja cyfrowa, zdrowie i innowacje technologiczne mające na celu neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla.
Aktualnie z programem Horyzont Europa jest stowarzyszonych 19 państw.