Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Prof. Maria Leptin przewodniczącą Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

  • Opublikowano: 30 czerwca 2021
  • Autor: redakcja

Komisja Europejska mianowała dzisiaj prof. Marię Leptin na stanowisko przewodniczącej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Prof. Leptin, która jest obecnie dyrektorem EMBO (European Molecular Biology Organization), podejmie obowiązki 1 października 2021 r., kiedy to tymczasowy przewodniczący prof. Jean-Pierre Bourguignon zakończy swoją kadencję.

Nowa przewodnicząca dołącza do Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych w ważnym momencie dla jej rozwoju. W perspektywie finansowej na lata 2021–2027 ERC ma otrzymać z programu Horyzont Europa ponad 16 mld euro, a więc o 22 proc. więcej niż w ramach programu Horyzont 2020.

Prof. Maria Leptin jest wysoko cenionym naukowcem zajmującym się biologią rozwojową i immunologią. Kieruje grupami badawczymi w Instytucie Genetyki na Uniwersytecie w Kolonii oraz w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Heidelbergu. W 2010 r. została mianowana na dyrektora EMBO.

Sylwetka prof. Marii Leptin

Dzisiejsza nominacja oznacza zakończenie trwającego prawie rok procesu wyłaniania przewodniczącego Rady z udziałem niezależnej komisji rekrutacyjnej pod przewodnictwem prof. Helgi Nowotny, byłej przewodniczącej ERC i emerytowanej profesor nauk ścisłych i technicznych na ETH Zurich. Niezależna komisja rekrutacyjna przedstawiła Komisji najlepszych kandydatów na podstawie otwartego zaproszenia do zgłaszania kandydatur i konsultacji ze środowiskiem naukowym. Kandydaci spotkali się z Radą Naukową ERC, która również poparła nominację prof. Leptin.

Prof. Maria Leptin będzie przewodniczyć ERC przez czteroletnią kadencję, z możliwością jednokrotnego przedłużenia.

(Źródło: Komisja Europejska)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.