Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Otwarcie Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu Digital Europe

2 października 2023 został uruchomiony Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) dla programu Cyfrowa Europa (Digital Europe). Rolę tę będzie pełnić Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

KPK dla programu Cyfrowa Europa został stworzony po to, aby wszyscy zainteresowani obywatele i instytucje mogły czerpać wiedzę z wiarygodnego źródła o celach, zasadach i efektach programu, a także by ułatwić potencjalnym beneficjentom płynne włączenie się w budowę, wdrażanie oraz rozwój strategicznych na skalę europejską projektów w obszarze cyfryzacji.

– KPK dla programu Cyfrowa Europa otwieramy we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i Komisją Europejską. To jeden z nielicznych tak dużych unijnych programów, który do tej pory był wdrażany jedynie z poziomu Brukseli. Przed Krajowym Punktem Kontaktowym stoją wyzwania w postaci dotarcia do potencjalnych wnioskodawców z Polski oraz wspierania budowania partnerstw międzynarodowych. Do tego potrzebna jest dogłębna analiza i „rozgryzienie” skomplikowanego i wielowątkowego programu w taki sposób, aby podać informacje o nim w przystępny i zrozumiały sposób wszystkim zainteresowanym. Jako instytucja, która zajmuje się od lat alokacją Funduszy Europejskich, byliśmy naturalnym kandydatem do tego przedsięwzięcia – powiedział Wojciech Szajnar, dyrektor CPPC.

W ramach roli Krajowego Punktu Kontaktowego, Centrum Projektów Polska Cyfrowa poprowadzi dedykowaną programowi stronę internetową, będzie organizowało spotkania informacyjne oraz warsztatowe, a także konsultacje indywidualne. Rzetelne i bezstronne doradztwo będzie odbywało się we współpracy m.in. z Komisją Europejską i innymi instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie programu. Krajowy Punkt Kontaktowy będzie zatem znaczącym wsparciem w pozyskaniu środków na realizację projektów.

7,5 mld euro na wspieranie cyfrowej transformacji Europy

Program Digital Europe zakłada m. in. budowę ogólnoeuropejskiej infrastruktury dla obliczeń wielkiej skali (w tym z wykorzystaniem technologii kwantowych), budowę wspólnych i interoperacyjnych baz danych w kluczowych sektorach, umożliwienie testowania i rozwoju technologii sztucznej inteligencji, wzmacnianie cyberbezpieczeństwa, rozwój zaawansowanych umiejętności cyfrowych. To również szereg inicjatyw dotyczących cyfryzacji sektora publicznego i przedsiębiorstw. Beneficjentami tych działań będą obywatele, przedsiębiorcy oraz kraje Europy. Na realizację programu zarezerwowano ok. 7,5 mld euro w budżecie UE na lata 2021-2027. Środki te są programowane i przyznawane przez Komisję Europejską w naborach otwartych dla wszystkich krajów UE i krajów stowarzyszonych.

Program nie dubluje celów i działań określonych w krajowych programach operacyjnych wspierających rozwój cyfrowy, a zdecydowanie je uzupełnia poprzez wspieranie rozwoju najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów ogólnoeuropejskich, które mają przynieść korzyści dla obywateli Europy oraz zapewnić konkurencyjną pozycję Europy na mapie świata.

KPK do programu Cyfrowa Europa zaprasza do kontaktu!
dep@cppc.gov.pl

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.