Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Nowa wspólnota EIT KIC Water powstanie w 2026 roku

W Komisji Europejskiej została podjęta decyzja o uruchomieniu nowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT KIC, poświęconej współpracy w sektorach i ekosystemach wodnych i morskich. Według opublikowanej analizy Komisji Europejskiej, utworzenie nowej EIT KIC jest szczególnie ważne dla sprostania krytycznym globalnym wyzwaniom, w tym: niedoborom wody, suszom i powodziom, a także degradacji wód morskich i słodkich. EIT Water, będzie miała na celu połączenie najlepszych partnerów i kierowanie innowacjami w celu wzmocnienia niebieskiej gospodarki i konkurencyjności Europy.

Woda jest niezbędna do podtrzymania wszelkiego życia na Ziemi, pełni także kluczową rolę w utrzymaniu stabilnego klimatu różnorodności biologicznej naszej planety. Woda jest także istotnym źródłem produkcji żywności i energii odnawialnej oraz kluczowym czynnikiem napędzającym rozwój światowej gospodarki, w tym w handlu i transporcie.

Dzięki strategicznemu sterowaniu i długoterminowemu finansowaniu pochodzącemu z Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii EIT, wspólnoty EIT KICs budują sektorowy ekosystem współpracy, dzięki któremu wspierają rozwój innowacyjności w branży, kreują innowacje oraz prowadzą kursy i rozwijają umiejętności w zakresie edukacji i innowacyjnej przedsiębiorczości. Do tej pory w ramach EIT powołano już 9 wspólnot wiedzy i innowacji EIT KICs,  które działają w całej Europie. Na początku 2025 r. EIT opublikuje zaproszenie do składania wniosków zawierających propozycje wizji nowej EIT Water. Nowa wspólnota zostanie wybrana w 2025 r. i uruchomiona w 2026 r.

Zainteresowane organizacje zapraszamy do udziału w serii seminariów informacyjnych online prowadzonych w języku angielskim:

Więcej szczegółów na temat kolejnych kroków i powiązanych dokumentów można znaleźć na stronie internetowej EIT Water. Zapraszamy do zapoznania się z analizą KE, oraz informacją na stronie EIT.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z EIT NCP w NCBR/KPK:
Kamila Chmielewska
tel: +48 508 101 199
email: Kamila.Chmielewska@ncbr.gov.pl

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.