Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Laureat grantów ERC otrzymał Nagrodę Nobla 2022 w dziedzinie fizjologii/medycyny

Szwed Svante Pääbo otrzymał tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka. Badania Svante Pääbo są w znacznym stopniu finansowane przez Unię Europejską za pośrednictwem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), której działania stanowią część programu Horyzont Europa.

Uważany za jednego z twórców paleogenomiki, Svante Pääbo jest dyrektorem Wydziału Genetyki w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Niemczech. Swój pierwszy grant ERC Advanced Grant na badanie ewolucji genomowej i fenotypowej bonobo, szympansów i ludzi otrzymał w 2008 r., a w roku 2015 uzyskał kolejny ERC Advanced Grant na badanie sekwencji genomu wymarłych homininów.  Określenie „hominini” obejmuje ludzi, szympansy oraz ich wymarłych przodków.

Gratulujemy!

Źródło: opr. własne na podst. informacji KE, Komitetu Noblowskiego i PAP

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.