Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Laureaci grantów ERC zdobywcami tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki

Laureaci grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC): Ferenc Krausz oraz Anne L’Huillier, w uznaniu swoich wybitnych osiągnięć, zostali nagrodzeni tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Tytuł zdobyli dzięki badaniom nad eksperymentalnymi metodami generowania attosekundowych impulsów świetlnych, które umożliwiają badanie dynamiki elektronów w materii. Nagrodę otrzymali wspólnie z Pierre’em Agostinim i zwiększyli liczbę laureatów Nobla wśród grantobiorców ERC do czternastu.

Całkowite wsparcie finansowe, jakie otrzymali profesorowie Krausz i L’Huillier z ERC sięga blisko 9,5 miliona euro. Anne L’Huillier, szwedzko-francuska fizyczka i profesor fizyki atomowej na Uniwersytecie w Lund otrzymała trzy granty ERC Advanced i trzy granty Proof of Concept w ciągu ostatnich 15 lat, osiągając łączną wartość wsparcia na poziomie 7,1 miliona euro. Natomiast Ferenc Krausz, fizyk węgiersko-austriackiego pochodzenia, pracujący w Instytucie Optyki Kwantowej Maxa Plancka oraz w Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium, zdobył w 2009 r. grant ERC Advanced wart 2,5 miliona euro.

Dodatkowo warto wspomnieć, że oboje byli również współlaureatami Nagrody Wolfa i uczestniczyli w wielu wspólnych, finansowanych przez UE projektach badawczych, co świadczy o ich wieloletnim i znaczącym wkładzie w międzynarodową współpracę naukową.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC)

ERC została utworzona przez Unię Europejską w 2007 r., jest wiodącą europejską organizacją finansującą wysokiej jakości badania pionierskie we wszystkich dziedzinach wiedzy. Finansuje kreatywnych naukowców dowolnej narodowości, którzy mogą prowadzić projekty w całej Europie.

Zachęcamy do udziału w najbliższych konkursach ERC oraz do skorzystania z Inicjatywy Mentoringowej ERC.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.