Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Kobieta w białej bluzce dotyka wirtualnego ekranu, obok wyświetla się napis Biznes soluszyn
Fotolia.com

Innowacyjne technologie wytwarzania wyświetlaczy microLED z grantem z Horyzontu Europa

  • Opublikowano: 22 marca 2022
  • Autor: redakcja

Międzynarodowy projekt technologiczny, którego częścią jest polska spółka XTPL S.A. otrzyma ponad 4 mln euro dofinansowania z europejskiego programu Horyzont Europa. Ideą projektu jest opracowanie nowej technologii wytwarzania wyświetlaczy microLED z wykorzystaniem metody addytywnej.

XTPL S.A., światowy lider przełomowych rozwiązań nanodruku dla globalnego rynku elektroniki poinformował o otrzymaniu rekomendacji do dofinansowania projektu technologicznego „Budowa aktywnych, elastycznych wyświetlaczy typu microLED z wykorzystaniem metody addytywnej”, który został opracowany i będzie realizowany przez międzynarodowe konsorcjum siedmiu uzupełniających się europejskich partnerów, wśród których znajduje się spółka. Wartość całego projektu wynosi ponad 4,29 mln euro, z czego rekomendowana wysokość dofinansowania dla XTPL to prawie 430 tys. euro. Realizacja przedsięwzięcia planowana jest na dwa lata od podpisania umowy grantowej.

Projekt został przygotowany i zgłoszony do konkursu organizowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont Europa przez konsorcjum partnerów z pięciu krajów, w tym graczy biznesowych dostarczających gotowe rozwiązania na rynku elektroniki nowej generacji. Poza XTPL są to firmy:

  • Aledia z Francji – opracowująca i produkująca innowacyjne diody elektroluminescencyjne (LED) w oparciu o unikalną architekturę 3D;
  • Barco NV z Belgii – projektująca i dostarczająca sieciowe rozwiązania wizualizacyjne (w tym wyświetlacze) dla rynków rozrywki, przedsiębiorstw i opieki zdrowotnej;
  • QustomDot BV z Belgii – produkująca kropki kwantowe (QD) na chipie i pomagająca w ich pomyślnej integracji z produktami klientów;
  • X Display Company Technology Ltd. z Irlandii – lider w dziedzinie technologii microLED i microIC oraz komponentów półprzewodnikowych do zastosowań związanych z wyświetlaczami;
  • X-Celeprint Ltd. z Irlandii – opracowująca i licencjonująca opatentowaną platformę produkcyjną do heterogenicznej integracji 3D;
  • oraz zespół naukowców z Uniwersytetu w Stuttgarcie, która do swoich prac w ramach projektu będzie wykorzystywać dostarczony przez XTPL system Delta Printing System.

Ideą całego przedsięwzięcia jest opracowanie nowej technologii wytwarzania wyświetlaczy microLED za pomocą wybranych technik addytywnych – w tym wyróżniającej się technologii ultraprecyzyjnej depozycji UPD, stworzonej przez XTPL. Nowe rozwiązanie ma przyczynić się do obniżenia kosztów produkcji wyświetlaczy przeznaczonych do telewizorów czy innych ekranów o większych wymiarach, w których wykorzystuje się microLED.

– Wspólnym zadaniem naszego konsorcjum będzie opracowanie innowacyjnego rozwiązania wytwarzania wyświetlaczy microLED na podłożu elastycznym bez użycia klasycznej warstwy tranzystorów cienkowarstwowych TFT. Chcemy to osiągnąć m.in. dzięki technologii XTPL i przy wykorzystaniu naszych produktów: systemu Delta Printing System – na którym będzie pracować nasz zespół w naszym laboratorium oraz zespół z Uniwersytetu w Stuttgarcie, który od początku 2021 użytkuje DPS w swoich laboratoriach. Dodatkowo w pracach będą stosowane nanotusze przewodzące naszego autorstwa. Wierzymy mocno w rezultat końcowy projektu, ponieważ doświadczenie, wiedza, pozycja rynkowa oraz portfel patentów w zakresie technologii wszystkich partnerów konsorcjum powinny zapewnić stworzenie przełomowego rozwiązania, które odpowie na istniejące potrzeby i wymagania producentów i dostawców nowoczesnych wyświetlaczy – wyjaśnia dr Filip Granek, Prezes Zarządu XTPL S.A.

Realizacja projektu powinna rozpocząć się w II połowie 2022 r. i potrwa 2 lata. Poprzedzi ją zawarcie umów: najpierw konsorcyjnej, a następnie grantowej. Wniosek o dofinansowanie projektu został złożony przez członków konsorcjum w ramach konkursu „Cyfrowe i wschodzące technologie na rzecz konkurencyjności i dopasowania do Zielonego Ładu (HORIZON-CL4-2021-DIGITAL-EMERGING-01-31)”, działanie Research and Innovations Actions (RIA).

NAGRODY ZA INNOWACYJNOŚĆ

Technologie i produkty XTPL zdobyły już wiele wyróżnień i nagród branżowych, w tym w kwietniu 2021 r. tytuł „Najcenniejszej marki produktu optoelektronicznego” oraz „Najcenniejszej marki materiałów do produkcji komponentów optoelektronicznych” podczas Display & Touch Industry Conference 2021 (DTIC 2021)  jednej z najważniejszych konferencji branżowych producentów wyświetlaczy w Chinach.

Innowacyjność to wartość dostrzeżona także przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, na której parkiecie notowany jest XTPL. Od 12 kwietnia 2021 r. spółka znajduje się w giełdowym Indeksie Łukasiewicza INNOVATOR. Jest to wspólne przedsięwzięcie GPW oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz i ma ono na celu promowanie najbardziej innowacyjnych spółek publicznych, które rozwijają swój potencjał we współpracy z sektorem naukowym.

XTPL S.A. to wysokotechnologiczna spółka dostarczająca przełomowe rozwiązania precyzyjnego druku dla globalnego rynku elektroniki. Firma rozwija i komercjalizuje produkty oraz rozwiązania, opierając się na innowacyjnej w skali globalnej, platformowej technologii, chronionej przez międzynarodowe zgłoszenia patentowe. Zaprojektowana przez firmę innowacyjna metoda addytywna jest unikalną na skalę światową technologią, która znajduje zastosowanie w dynamicznie rosnącej branży elektroniki drukowanej oraz takich jej obszarach jak: biosensory, zabezpieczenia anty-podróbkowe, mikroelektronika czy wyświetlacze. Technologia ta umożliwia ultraprecyzyjne drukowanie ultracienkich (aż do 1 μm szerokości), transparentnych oraz wysokoelastycznych linii o zdolności przewodzenia prądu.

(Źródło: www.xtpl.com)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.