Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

INEA oficjalnie przemieni się w CINEA

  • Opublikowano: 15 lutego 2021
  • Autor: redakcja

Agencja Wykonawcza ds. Innowacji i Sieci (INEA), która w poprzedniej perspektywie finansowej zarządzała programami i obszarami H2020 związanymi z transportem, energią i telekomunikacją, zostanie zastąpiona przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Jej kluczową rolą będzie realizacja celów Europejskiego Zielonego Ładu. CINEA rozpocznie działalność 1 kwietnia 2021 r.

Do CINEA została też włączona jednostka ds. energii EASME (Agencji Wykonawczej ds. MŚP), która wdraża projekty dotyczące efektywności energetycznej.

Pakiet dotyczący delegowania programów do sześciu agencji wykonawczych został zatwierdzony przez Komisję 12 lutego i opublikowany w Dzienniku Urzędowym 15 lutego 2021 r.

CINEA będzie zarządzała unijnymi programami (lub ich obszarami), których budżet w latach 2021-2027 wyniesie 52 mld euro. Są to:

  • część programu Horyzont Europa (klaster Klimat, energia, mobilność),
  • program LIFE,
  • fundusz na rzecz innowacji klimatycznych (Climate Innovation Fund)
  • mechanizm finansowania energii odnawialnej (Renewable Energy Financing Mechanism)
  • część Instrumentu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility – CEF).

Realizowane w ramach programu Horyzont 2020 działania związane z wprowadzaniem na rynek (CSA) dotyczące efektywności energetycznej zostaną przeniesione do nowego programu LIFE. Specjalny podprogram LIFE – Clean Energy Transition będzie ułatwiał przejście na energooszczędną, opartą na energii odnawialnej, neutralną dla klimatu i odporną na zmiany klimatu gospodarkę poprzez finansowanie działań koordynacyjnych i wspierających w całej Europie. Pierwsze zaproszenia do składania wniosków zostaną ogłoszone w pierwszej połowie 2021 r.

Działalność badawczo-innowacyjna w zakresie efektywności energetycznej (RIA i IA) zostanie przeniesiona do klastra 5 Klimat, energia i mobilność w ramach drugiego filaru programu Horyzont Europa (Globalne wyzwania i konkurencyjność przemysłu europejskiego). Publikacja pierwszych programów prac spodziewana jest do końca marca 2021 r.

(Źródło: Komisja Europejska)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.