Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

IKiFP PAN rozpoczyna nowy projekt EIC Pathfinder w ramach Horyzontu Europa

  • Opublikowano: 4 maja 2022
  • Autor: redakcja

Projekt NewCat, w którego realizację są zaangażowani naukowcy m.in. z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN oraz Politechniki Śląskiej znalazł się w pierwszej 10 z 859 nadesłanych projektów zgłoszonych do pierwszej edycji EIC Pathfinder Open Call 2021. Serdecznie gratulujemy!!

Strategia Europejskiego Zielonego Ładu i misja na rzecz łagodzenia zmian klimatu wymagają zastosowania zupełnie nowych technologii, jeszcze nie dostępnych na rynku. W ramach EIC Pathfinder finansowane są pomysły wykraczające poza to, co już znane, charakteryzujące się wysokim ryzykiem/wysokim zyskiem oraz interdyscyplinarną współpracą naukową, które stanowią podstawę przełomów technologicznych.

Wizjonerski pomysł, który został zbudowany przez czterech partnerów: prof. Mortena Sørlie (Norweski Uniwersytet Przyrodniczy, Norwegia), prof. Antona Gliedera (Uniwersytet Techniczny Graz, Austria), prof. Tomasza Borowskiego (Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN, Polska) i dr. hab. Artura Górę (Politechnika Śląska, Polska) został uznany za jeden z wyróżniających się pomysłów (znalazł się w pierwszej 10 z 859 nadesłanych propozycji) zgłoszonych do pierwszej edycji EIC Pathfinder Open Call 2021.

Projekt NewCat został zainspirowany naturą i ma na celu zapewnienie uniwersalnej platformy ułatwiającej syntezę organiczną poprzez zastosowanie czystych procesów, wolnych od rozpuszczalników organicznych i o niskim zużyciu energii. Zostanie to osiągnięte poprzez połączenie najnowocześniejszych metod eksperymentalnych i obliczeniowych w zakresie inżynierii białek, katalizy enzymów, nanomateriałów i produkcji białek na dużą skalę dostarczanych przez partnerów konsorcjum. Projekt rozpocznie się w połowie 2022 r.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.