Komisja Europejska wybrała właśnie 99 innowacyjnych start-upów i MŚP, w tym dwie polskie firmy, które otrzymają łącznie 627 mln euro unijnego dofinansowania, aby pomóc im wprowadzić na rynek ich obiecujące technologie i produkty. To największa w historii runda finansowania Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC). Firmy otrzymają dotacje i/lub inwestycje kapitałowe, maksymalnie do 17,5 mln euro.
Polscy laureaci konkursu:
- Projekt DAC (firma DAC Sp.z.o.o.) – nowa technologia chłodzenia, która do przesyłania energii wykorzystuje powietrze zamiast toksycznych HFC (wodorofluorowęglowodorów), redukując emisję CO2 o 50%.
- Projekt FibriTech (firma OrganicDisposables Ltd) – nowa technologia wytwarzania ekologicznych materiałów 3D z włókien naturalnych.
Wyselekcjonowane firmy przeszły trzyetapowy proces naboru prowadzonego w ramach Horyzontu Europa, obejmujący:
- selekcję pomysłów (krótki wniosek),
- pełen wniosek oceniany przez ekspertów zewnętrznych,
- panel z jury złożonym z doświadczonych inwestorów i przedsiębiorców.
Gratulujemy!
Firmy mogą w dowolnym momencie zgłaszać swoje pomysły do Akceleratora EIC – nabór trwa!
W przypadku pomysłów spełniających kryteria EIC, firmy proszone są o przygotowanie pełnych wniosków i złożenie ich w jednym z określonych terminów naboru. Z powodu opóźnienia w przyjęciu programu pracy EIC (EIC WP 2022) terminy naborów pełnych wniosków w 2022 nie są jeszcze ogłoszone – publikacja nastąpi pod koniec stycznia.
Akcelerator EIC oferuje granty dla start-up’ów i MŚP w wysokości do 2,5 mln euro w połączeniu z inwestycjami kapitałowymi oferowanymi przez Fundusz EIC w wysokości od 0,5 do 15 mln euro. Oprócz wsparcia finansowego, wszystkie projekty zyskują dostęp do szeregu usług akceleracji biznesowej.
Od uruchomienia tego instrumentu w marcu 2021 r. ponad 4000 start-up’ów i MŚP przesłało swoje pomysły (nabór krótkich wniosków jest ciągły), a ponad 1800 złożyło pełne wnioski w dwóch terminach naborów w czerwcu i październiku 2021.
Zachęcamy do aplikowania kolejne firmy!
Więcej o EIC Akceleratorze.