Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Dłuższy nabór do pierwszych konkursów EIC: Accelerator i Pathfinder

  • Opublikowano: 19 maja 2021
  • Autor: redakcja

Komisja Europejska otworzyła konkursy w ramach Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) przeznaczone dla firm typu start-up oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Najbliższy cut-off dla konkursów EIC Accelerator został przedłużony do 16 czerwca, a termin dla EIC Pathfinder – do 25 maja 2021 r.

8 kwietnia 2021 r. Komisja ogłosiła pierwsze zaproszenia do składania wniosków w ramach EIC Accelerator.  Finansowanie o wartości ponad 1 miliarda euro ma pomóc w zwiększaniu skali start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Ponad połowa tej kwoty jest przeznaczona na finansowanie przełomowych innowacji w dowolnej dziedzinie, natomiast 495 mln euro przeznaczono na innowacje wspierające Europejski Zielony Ład, a także technologie cyfrowe i w obszarze zdrowia.

–  Akcelerator EIC to wyjątkowy instrument finansowania UE. Wspiera rozwój przełomowych innowacji poprzez przyciąganie prywatnych inwestorów i oferowanie usług wsparcia w celu zwiększenia skali. Dzięki temu Europa będzie liderem w dziedzinie innowacji i nowych technologii, co pomoże nam stawić czoła wyzwaniom zdrowotnym, środowiskowym i społecznym, przed którymi stoimy – powiedziała Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.

Akcelerator EIC działa jak katalizator przyciągający innych inwestorów niezbędnych do zwiększenia skali innowacji. Unikalny model finansowania oferuje start-upom i MŚP granty w wysokości do 2,5 mln euro w połączeniu z inwestycjami kapitałowymi za pośrednictwem funduszu EIC w wysokości od 0,5 do 15 mln euro. Oprócz wsparcia finansowego wszystkie projekty korzystają z szeregu usług akceleracji biznesowej, które zapewniają dostęp do wiodącej wiedzy specjalistycznej, korporacji, inwestorów i podmiotów działających w ekosystemie.

Komisja otworzyła również program EIC Pathfinder z budżetem w wysokości 168 mln euro. Interdyscyplinarne zespoły naukowców mogą ubiegać się o granty na badania i innowacje, które pomogą im zrealizować przełomowe pomysły i wywrą pozytywny wpływ na naszą gospodarkę i społeczeństwo. Granty w wysokości od 3 do 4 mln euro będą finansować  przełomowe technologie, które sprostają globalnym wyzwaniom i poprawią nasze życie.

W obu instrumentach wnioski  można składać w ramach dwóch typów naborów:

  • Open – bez ograniczeń tematycznych
  • Challenges – dedykowanego dla projektów w tematach określonych w Programie Pracy.

Terminy naborów:

Wnioski skrócone: nabór ciągły. Pełne wnioski: do 16 czerwca, 6 października 2021

  • EIC Accelerator Challenges 2021:

Wnioski skrócone: nabór ciągły. Pełne wnioski: do 16 czerwca, 6 października 2021

Oraz

Wnioski do 25 maja 2021

Nabór wniosków do EIC Accelerator jest teraz dwuetapowy: na początek składa się krótki wniosek, który zostanie oceniony po 4 tygodniach, a dla tych, którzy przejdą dalej – II etap złożenia pełnego wniosku. Wnioskodawcy, których wnioski zostaną pozytywnie ocenione w pierwszym etapie, będą mieli maksymalnie 12 miesięcy, aby złożyć wniosek pełny.

Więcej informacji na temat konkursów EIC dla firm na stronie KPK.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.