Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Uroczyste otwarcie szkoły letniej EIT Culture&Creativity w Krakowie

10 lipca 2023 w auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego na krakowskim Starym Mieście odbyła się uroczysta inauguracja organizowanej w Krakowie szkoły letniej, która jest pierwszym, pilotażowym działaniem edukacyjnym nowopowstałej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji – KIC: EIT Culture & Creativity.  EIT Culture & Creativity to dziewiąta wspólnota (KIC), która na celu ma wzmocnienie ekosystemu innowacji sektorów kultury i kreatywnych, zaś Unia Europa, a tym samym Uniwersytet Jagielloński ma przyjemność być jedną z 50 organizacji tworzących nowy KIC.

Uroczystą inaugurację rozpoczął prof. dr hab. Stanisław Kistryn oraz dr Marta Materska-Samek, pełniąca funkcję tymczasowej dyrektor ds. edukacji (Talent scaler) EIT Culture&Creativity, która jest odpowiedzialna za organizację szkoły letniej. Podczas otwarcia obecni byli również przedstawiciele Działu Współpracy Międzynarodowej, dr Izabela Zawiska oraz zastępca dyrektora CTT CITTRU, Krystian Gruba.

Wśród uczestników szkoły letniej są studenci z całego kontynentu: od jego zachodnich krańców (Portugalii) przez południowe (Cypr) aż po Estonię na północ od Polski. Także z Ukrainy, skąd dzięki wsparciu NAWA w ramach programu Una4UA przybyli studenci grafiki komputerowej, sztuki czy informatyki. Łącznie na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ gościć będzie 28 studentów i doktorantów z całej Europy.

Po powitaniu zagranicznych gości uczestnicy mogli podziwiać ekspozycje znajdujące się w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Podczas tego spaceru nawiązano do okoliczności powstania Uniwersytetu, jego rozwoju, a także wspomniano o najbardziej znanych absolwentach UJ: obchodzącym 550. rocznicę urodzin Mikołaju Koperniku, reżyserze Andrzeju Wajdzie, czy papieżu św. Janie Pawle II.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęto warsztaty poprzez działania w praktyce – obsługę aplikacji AR Smok w Krakowie i jej funkcjonalności w czasie spaceru po Rynku Krakowskim i Zamku na Wawelu. Aplikacja pozwala zwiedzać centrum miasta w interaktywny sposób i daje możliwość osadzenia wirtualnego Smoka Wawelskiego w pięciu miejscach Starego Miasta, a także jest przykładem wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w celu promocji miasta Krakowa.

Tematem przewodnim Letniej Szkoły EIT Culture & Creativity 2023 jest dziedzictwo kulturowe i technologie immersyjne (XR). Podczas szkoły letniej planowane są liczne warsztaty, których celem będzie zgłębienie potencjału technologii rozszerzonej rzeczywistości (XR) w zachowaniu, edukacji i promocji dziedzictwa kulturowego. Poprzez eksplorację połączenia XR z dziedzictwem kulturowym, można lepiej zrozumieć, jak te technologie mogą pomóc w digitalizacji, odtworzeniu i dostępności skarbów kultury dla szerszej publiczności.

Wydarzenie to umożliwia wymianę wiedzy, innowacyjnych pomysłów i współpracę między ekspertami, naukowcami, twórcami treści XR i przedstawicielami sektora dziedzictwa kulturowego, co przyczynia się do rozwoju nowych narzędzi, strategii i praktyk dla rozwoju dziedzictwa kulturowego i technologii XR.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.