Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Na granatowym tle logo Innovation Radar i napis: 10k innovations analysed

Innovation Radar: ponad 10 tys. innowacji dofinansowanych przez UE od 2015 r.

Początek 2023 roku przyniósł symboliczny przełom w inicjatywie Komisji Europejskiej pod nazwą Radar Innowacji (Innovation Radar) – właśnie przekroczony został próg 10 tysięcy innowacji, których autorzy otrzymali unijne dofinansowanie od 2015 roku.

Baza projektów, będąca swoistym repozytorium, ma na celu ułatwienie szerokiego dostępu do wiedzy na temat innowacji, które zostały zrealizowane przy wsparciu środków finansowych UE. Pełni głównie funkcję sieciującą, ułatwiającą nawiązywanie relacji pomiędzy beneficjentami programów pomocowych. Dostępna jest dla każdego, choć korzystają z niej głównie innowatorzy pragnący nawiązać kontakt z innymi twórcami innowacji.

Radar Innowacji zawiera w szczególności informacje o 25% wszystkich projektów dofinansowanych w ramach programu ramowego Horyzont 2020, które łącznie otrzymały fundusze rzędu 10 mld euro.

Sam Radar to nie wszystko. Innowatorzy poszukujący dofinansowania ze źródeł prywatnych na dalszy rozwój swych pomysłów mogą liczyć na pomoc Dealflow.eu – platformy łączącej inwestorów z  twórcami innowacji w UE oraz oferującej usługi doradcze dotyczące inwestowania w innowacyjne pomysły. Od uruchomienia w 2020 r., Dealflow pomógł wielu instytucjom pozyskać dofinansowanie o  łącznej wartości ponad 300 mln euro.

Wśród innowatorów, którzy zostali szczególnie docenieni przez KE za ich potencjał do przekucia koncepcji na sukces rynkowy, otrzymując Innovation Radar Prize, znaleźli się m.in.: niemiecki producent zaawansowanych technologii wspomagających terapię raka w jego wczesnych stadiach – firma NVision Imaging Technologies; włoska firma React4Life, aktywna w dziedzinie leków personalizowanych; czy hiszpańska firma Bioo – Arkyne Technologies, która specjalizuje się w nowoczesnych rozwiązaniach z zakresu bioenergetyki.

Symboliczny, 10-tysięczny wpis zarejestrowany w Radarze Innowacji to koordynowany przez uniwersytet w Bordeaux, realizowany z udziałem MŚP z Austrii i Litwy, projekt dofinansowany z programu Horyzont 2020, badający możliwość połączenia potencjału, który stwarza sztuczna inteligencja, z opartą na półprzewodnikach technologią CMOS, tak by stworzyć nową generację bezprzewodnikowych transmiterów o potencjale znacznie przewyższającym 5G.

Źródło: Komisja Europejska

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.