Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Prof. Artur Obłuski (fot. Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)

Polski naukowiec finalistą nagrody Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Dr hab. Artur Obłuski, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, znalazł się w gronie dziewięciu finalistów prestiżowej nagrody przyznawanej przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) – Public Engagement with Research Award.

Nagroda jest przyznawana tym laureatom grantów ERC, którzy są jednocześnie najwybitniejszymi popularyzatorami nauki i samych grantów ERC. Doceniane jest zaangażowanie społeczeństwa w projektowanie, prowadzenie lub rozpowszechnianie działań finansowanych przez ERC.

Profesor Artur Obłuski jest polskim archeologiem, specjalistą w dziedzinie nubiologii (archeologii Sudanu), absolwentem Instytutu Archeologii oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Fundacji z Brzezia Lanckorońskich. Prowadził również m.in. projekt naukowy w Oriental Institute Uniwersytetu w Chicago oraz misję wykopaliskową w klasztorze w Ghazali w Sudanie.

W latach 2015–2020 był dyrektorem Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Kairze, a od 2018 r. pełni funkcję dyrektora Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (w latach 2018–2020 jako p.o. dyrektora). Jego zainteresowania badawcze skupiają się na monastycyzmie nubijskim oraz przemianach religijnych i społecznych. Od 2018 r. prof. Obłuski jest prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego (International Society for Nubian Studies).

Jest laureatem wielu grantów badawczych i pierwszym polskim archeologiem, który otrzymał (w 2017 r.) grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC Starting Grant). Od lat propaguje ideę społecznej odpowiedzialności archeologii i angażowania lokalnych społeczności w zarządzanie dziedzictwem kulturowym.

W 2022 r. zostaną przyznane trzy nagrody Public Engagement with Research Award, każda o wartości 10 tysięcy euro – po jednej nagrodzie w kategoriach: Involve (nauka obywatelska), Inspire (zasięg publiczny) oraz Influence (media i polityka).

Profesor Artur Obłuski jest nominowany w kategorii Inspire za projekt pn. Engaging local community in Sudan to promote archaeological heritage.

Lista wszystkich finalistów jest dostępna na stronie ERC.

Wręczenie nagród odbędzie się 14 lipca 2022 r. o godz. 16:00. Uroczystość będzie transmitowana na stronie ERC. Wówczas zostaną wręczone nagrody przyznane przez jury oraz poznamy zwycięzcę głosowania publiczności.

Zachęcamy do głosowania na profesora Artura Obłuskiego!

opr. własne na podstawie serwisów internetowych PAP, FNP i ERC

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.