Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Polska w programie Horyzont 2020 – oficjalne podsumowanie

  • Opublikowano: 11 kwietnia 2022
  • Autor: redakcja

Raport „Podsumowanie uczestnictwa Polski w Programie Ramowym Horyzont 2020” zawiera szczegółową analizę udziału krajowych podmiotów w programie Horyzont 2020. Dane zostały opatrzone obszernym, merytorycznym komentarzem ekspertów KPK. Dokument uwzględnia także wnioski i rekomendacje w kontekście nowego PR UE Horyzont Europa.

– Przekazujemy w Państwa ręce materiał ważny i potrzebny, bowiem ukazujący szczegółowe podsumowanie siedmiu lat uczestnictwa polskich podmiotów w Programie Ramowym UE Horyzont 2020. Eksperci KPK NCBR w sposób przekrojowy i analityczny wskazują w nim na złożone procesy, które wpływają na udział polskich podmiotów w Horyzoncie 2020 – mówi dr Remigiusz Kopoczek, p.o. Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Raport został przygotowany na podstawie danych pochodzących z baz Komisji Europejskiej po 877 konkursach przeprowadzonych w ramach PR UE Horyzont 2020. Dane odnoszą się do stanu aktualnego na 2 sierpnia 2021 r. Na potrzeby raportu uwzględniono wszystkie projekty zakwalifikowane do realizacji.

W dokumencie można znaleźć informacje dotyczące m.in. pozycji Polski w rankingach całego programu, polskie wyniki w ujęciu tematycznym na tle innych państw, analizy dotyczące typów instytucji i wnikliwe omówienie udziału polskich jednostek w poszczególnych obszarach H2020.

Polska na tle innych krajów

Ogółem 894 polskie instytucje otrzymały łącznie 748,01 mln euro dofinansowania. To ponad 1/5 środków, jakie trafiły do 13 państw członkowskich (UE13), które przystąpiły do UE w 2004 r. razem z Polską lub w kolejnych latach. Polscy uczeni i przedsiębiorcy plasują się tym samym niezmiennie na 15. pozycji w statystykach programu i są liderem w grupie UE13.

Pomimo wyraźnej tendencji wzrostowej i systematycznej poprawy osiąganych przez polskie instytucje ocen wniosków projektowych, wskaźnik sukcesu pozostał w H2020 niższy od średniej europejskiej.

Musimy stawiać na innowacyjność

Magdalena Bem-Andrzejewska, Dyrektor Działu Krajowego Punktu Kontaktowego NCBR twierdzi, że polskie jednostki powinny stawiać na maksymalną innowacyjność pomysłów badawczych, coraz bardziej premiowaną w Programach Ramowych oraz z odwagą mierzyć się z zagraniczną konkurencją.

– Należy też konsekwentnie inwestować w zaplecze administracyjne przystosowane do kompleksowej obsługi projektów międzynarodowych, bez którego nawet najwięksi gracze europejscy nie byliby tak skuteczni – podkreśla dyr. Bem-Andrzejewska.

Raport „Podsumowanie uczestnictwa Polski w Programie Ramowym Horyzont 2020” dostępny jest tutaj:

Zobacz raport

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.