Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Polscy fizycy z szansą na przełomowe odkrycia w ramach grantów projektu QuantERA

Wśród 24 projektów wyłonionych w konkursie na międzynarodowe projekty badawcze z zakresu technologii kwantowych, organizowanym przez konsorcjum QuantERA, znalazło się aż 8, które realizowane będą z udziałem polskich zespołów.

QuantERA jest programem finansującym badania nad technologiami kwantowymi przy wsparciu finansowania unijnego o największym zasięgu w Europie. Konsorcja badawcze kierowane przez polskich naukowców będą pracować nad: zaawansowanymi metodami szyfrowania danych poprzez kryptografię kwantową; technologiami przetwarzania informacji, metrologii i obrazowania biomedycznego z użyciem nanodiamentów, które mogą przyczynić się m.in. do rozwoju narzędzi diagnostycznych w medycynie; rewolucyjnym potencjałem obliczeń stosowanych w komputerach kwantowych oraz mikroskopią multimodalną.

Czwarty konkurs sieci QuantERA został ogłoszony w styczniu 2023 roku przez 35 organizacji finansujących badania naukowe z 28 państw i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem środowiska naukowego. W ramach konkursu złożono 101 wniosków (56 w temacie Quantum Phenomena and Resources oraz 45 w temacie Applied Quantum Science), z czego wyłoniono 24 zwycięskie projekty. W gronie laureatów jest aż osiem zespołów badawczych z Polski, w tym cztery z polskimi koordynatorami na czele. Pięć projektów otrzyma finansowanie z Narodowego Centrum Nauki (zakres badań podstawowych), natomiast trzy projekty zostaną sfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (zakres badań stosowanych).

Lista nagrodzonych projektów z udziałem polskich zespołów badawczych:

  • AquSeND – Zaawansowane wykrywanie kwantowe z nanodiamentami, koordynowany przez dra Adama Wojciechowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego (we współpracy z zespołami z Hiszpanii i Niemiec);
  • FiGAnti – Światłowodowe przestrajalne źródła pojedynczych fotonów z obszarem aktywnym w postaci pojedynczej kropki kwantowej z GaSb zastosowane do implementacji kwantowej dystrybucji klucza w warunkach polowych, koordynowany przez dr inż. Annę Musiał z Politechniki Wrocławskiej (we współpracy z zespołami z Finlandii, Francji, Niemiec i Szwecji);
  • QuCABOoSE – Aktywacja koherencji kwantowych przez układy otwarte i środowiska, z udziałem dra hab. Jarosława Korbicza z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk (we współpracy z zespołami z Czech, Niemiec i Włoch)
  • ResourceQ – Unifikacja i optymalizacja kwantowych zasobów, koordynowany przez dra Johna Selby z Uniwersytetu Gdańskiego (we współpracy z zespołami z Niemiec i Francji)
  • TouQan – W poszukiwaniu użytecznej przewagi kwantowej, z udziałem dra hab. Michała Oszmańca (we współpracy z zespołami z Francji, Hiszpanii i Niemiec)
  • EXTRASENSColor centers in diamond nanoneedles for intra- and EXTRA-cellular quantum SENSing (finansowanie z NCBR), z udziałem dra Radosława Łapkiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego (we współpracy z zespołami z Czech, Finlandii, Litwy i Niemiec)
  • MEEDGARDMemory-Enhanced Entanglement Distribution with Gallium ARsenide quantum Dots (finansowanie z NCBR), z udziałem dra inż. Michała Gawełczyka z Politechniki Wrocławskiej (we współpracy z zespołami z Austrii, Niemiec i Wielkiej Brytanii)
  • QM3Quantum Multi-Modal Microscopy (finansowanie z NCBR), koordynowany przez dra Radosława Łapkiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego (we współpracy z zespołami z Francji, Niemiec i Szwajcarii).

Pełna lista zwycięskich projektów oraz szersza informacja dostępna jest na stronie www.quantera.eu.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.