Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Beli z kolorowymi materiałami ułożone jedna na drugiej
Pixabay.com

PŁ koordynatorem projektu Twinning: 1,5 mln euro na badania tekstyliów

  • Opublikowano: 6 czerwca 2022
  • Autor: redakcja

Politechnika Łódzka będzie koordynatorem projektu Zrównoważone wzornictwo przemysłowe struktur tekstylnych dla kompozytów (Sustainable Industrial Design of Textile Structures for Composites) przyznanego w konkursie Twinning, w ramach programu Horyzont Europa. Na działania przewidziane w projekcie przyznano niemal 1,5 miliona euro.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone w piątek 13 maja 2022 r.  – Czuję satysfakcję, że po raz pierwszy w historii programów ramowych projekt będzie koordynowany przez Politechnikę Łódzką – podkreśla rektor prof. Krzysztof Jóźwik.  – Program Twinning jest elementem polityki europejskiej zmierzającej do budowania sieci współpracy międzynarodowej dla osiągnięcia doskonałości naukowej w ramach danej dziedziny. Nasza uczelnia, będąc silnym ośrodkiem naukowym w inżynierii materiałowej zdobyła środki finansowe i będzie kierować projektem realizowanym wspólnie z uczelniami ze Szwecji, Niemiec, Hiszpanii oraz z polskim przedsiębiorstwem – dodał.

Projekt o akronimie SustDesignTex będzie realizowany na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Koordynatorem projektu jest dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. PŁ z Instytutu Architektury Tekstyliów. – Zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej zdobędzie wiedzę ekspercką z wzornictwa przemysłowego, przetwarzania struktur tekstylnych i tekstylnych wzmocnień kompozytowych i zbuduje Centrum Doskonałości w zakresie optymalizacji innowacyjnych technicznych wyrobów włókienniczych – mówi prof. Barburski.

Prowadzone w sieci działania odnoszą się do projektowania przemysłowego innowacyjnych struktur tekstylnych wykorzystywanych w lekkich konstrukcjach kompozytowych, np. elementów samolotów, dronów i w przemyśle samochodowym. Zgodnie z nazwą Twinning, która w tłumaczeniu na polski oznacza partnerstwo – osiągnięciu doskonałości służyć będzie transfer wiedzy i wymiana najlepszych praktyk między PŁ a partnerami.

Łańcuch specjalizacji

– Koncepcja projektu badawczego dotyczącego projektowania i oceny nowych kompozytów do wzmacniania tekstyliów opiera się na specjalizacjach poszczególnych uczelni. W Szwecji podczas długoterminowych wizyt na University of Boras, naukowcy będą opracowywali projekt zgodnie z zasadą EkoDesign uwzględniając ekonomię cyrkularną, dobierając odpowiednie biodegradowalne surowce. Zaprojektowane struktury włókiennicze będą realizowane w RWTH Aachen University w Niemczech, a w hiszpańskim University of Zaragoza impregnowane żywicami biodegradowalnymi. W Politechnice Łódzkiej wytworzone elementy poddane zostaną testom pod kątem własności mechanicznych i użytkowych. Opracowane lekkie konstrukcje włókiennicze zostaną zaprezentowane na konferencjach i zaimplementowane przez polskie przedsiębiorstwa, których przedstawicielem jest firma Wademekum – wyjaśnia prof. Barburski.

Wszyscy partnerzy zapoznają się z warunkami badawczymi w poszczególnych jednostkach, przekazując wiedzę o nowych metodykach i posiadanym sprzęcie badawczym. Odbywać się to będzie podczas wizyt krótkoterminowych, wizyt eksperckich, wykładów, szkoleń, wspólnych prac badawczych i konferencji.

W Politechnice Łódzkiej dla młodych naukowców zostaną zorganizowane warsztaty, wspólna szkoła letnia oraz maraton zarządzania projektami.

Uruchomiona w ramach projektu Wspólna Mapa Drogowa Badań i Innowacji oraz platforma dialogu branżowo-badawczego zbuduje warunki do stałej wspólnej pracy z partnerami przemysłowymi, aby osiągnąć cel Strategii Inteligentnej Specjalizacji Województwa Łódzkiego.

(Źródło: Politechnika Łódzka)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.