Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Na pierwszym planie stoi mężczyzna w garniturze mówiący do mikrofonu. Za nim na fotelikach siedzi pięcioro prelegentów. W tle ekran z prezentacją.

Obchody Roku Kopernikańskiego NCBR w Brukseli

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wraz z Polską Agencją Kosmiczną i przedstawicielami polskiego sektora kosmicznego świętowało w Brukseli 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

24 maja 2023 Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE w NCBR oraz Biuro NCBR w Brukseli zorganizowały wspólnie wydarzenie w ramach obchodzonego w 2023 Roku Kopernikańskiego. Celem spotkania dla polskiego sektora kosmicznego było nie tylko wspomnienie o wielkim polskim uczonym, ale również zaprezentowanie polskich osiągnięć w rozwoju technologii kosmicznych.

Dziękując gościom za przybycie do Brukseli wydarzenie otworzyli dyrektor KPK w NCBR Magdalena Bem-Andrzejewska, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej dr Michał Wierciński oraz dyrektor Biura NCBR w Brukseli Ewa Kocińska-Lange. W pierwszej części spotkania przedstawiciele polskich jednostek badawczych oraz przedsiębiorstw z branży kosmicznej przedstawili swoje dotychczasowe osiągnięcia w aplikowaniu o środki i realizacji projektów z programów ramowych Unii Europejskiej.

W drugiej części spotkania zaproszeni goście z Komisji Europejskiej i jej agencji wykonawczych EISMEA i ERCEA zaprezentowali możliwości finansowania projektów, jakie podmiotom z branży kosmicznej dają instrumenty wsparcia w ramach Europejskiego Programu Kosmicznego i programu Horyzont Europa. W kontekście tegorocznych obchodów należy wspomnieć, że jeden z kluczowych rozwijanych elementów Europejskiego Programu Kosmicznego, tj. system obserwacji ziemi Copernicus, nosi nazwę od nazwiska polskiego wybitnego uczonego.

Trzecia część spotkania dotyczyła synergii programów wsparcia rozwoju technologii kosmicznych z innymi ważnymi obszarami: obronność i bezpieczeństwo, a także rozwój lokalny regionów Unii Europejskiej.

Spotkanie zwieńczyło uroczyste otwarcie przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina wystawy poświęconej życiu, odkryciom i osiągnięciom Mikołaja Kopernika.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom i zachęcamy do korzystania z możliwości, jakie dla branży kosmicznej oferują programy ramowe Unii Europejskiej. Przypominamy jednocześnie, że eksperci Krajowego Punktu Kontaktowego w NCBR dr Piotr Świerczyński i Maciej Sławiński udzielają wsparcia w zakresie aktualnych informacji i naborów z obszaru technologii kosmicznych w ramach programu Horyzont Europa.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.