Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Nowe inicjatywy KE na rzecz wsparcia ukraińskich badaczy i innowatorów

Komisja Europejska uruchomiła 20 grudnia 2023 r. trzy nowe inicjatywy wzmacniające współpracę UE z Ukrainą w zakresie badań naukowych i innowacji:

  • Nowe biuro Horyzontu Europa w Kijowie;
  • Nowe działanie Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC), mające na celu wsparcie ukraińskiej społeczności zajmującej się głębokimi technologiami;
  • Nowe centrum społeczności Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).

Celem działalności biura programu Horyzont Europa na Ukrainie jest promocja programu, podnoszenie świadomości na temat możliwości udziału ukraińskich podmiotów we wspólnych projektach w zakresie badań naukowych i innowacji, wspieranie integracji Ukrainy z Europejską Przestrzenią Badawczą oraz zapewnienie podmiotom szerokich konsultacji w zakresie programu Horyzont Europa. Biuro znajduje się w strukturze Narodowej Fundacji Badań Ukrainy.

Z kolei inicjatywa Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) na rzecz Ukrainy ma wesprzeć kwotą 20 mln euro ukraińską społeczność startupów zajmujących się głębokimi technologiami, aby pomóc im w rozwoju i integracji z europejskim ekosystemem innowacji. Planowane jest wsparcie co najmniej 200 ukraińskich startupów kwotą do 60 tys. euro każdy.

Centrum społeczności EIT w Kijowie to natomiast punkt informacyjny i obsługi, dostarczający ukraińskim innowatorom kompleksowej informacji na temat możliwości, jakie oferuje społeczność EIT w Unii Europejskiej i poza nią. Centrum zapewni dostęp do partnerów, rynków, poligonów doświadczalnych, szkoleń i inwestycji.

Nowe inicjatywy to uzupełnienie dla istniejących już form wsparcia Ukrainy – ERA4Ukraine, Horizon4Ukraine, program stypendialny EURIZON dla Ukrainy i inicjatywy ERC4Ukraine, a także MSCA4Ukraine.

Więcej informacji na stronie KE.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.