Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

NCBR wśród nagrodzonych European Innovation Procurement Awards 2021

  • Opublikowano: 25 listopada 2021
  • Autor: redakcja

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało wyróżnione europejską nagrodą European Innovation Procurement Awards (EUIPA). Dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami  Wojciech Racięcki odebrał w Brukseli dyplom za zajęcie drugiego miejsca w kategorii Innovation procurement strategy. Konkurs organizowany jest przez Europejską Radę ds. Innowacji w ramach programu Horyzont Europa.

Podczas pierwszego Szczytu Europejskiej Rady ds. Innowacji w Brukseli  (EIC Summit) ogłoszono zwycięzców i zdobywców drugiego miejsca w pierwszej edycji nagród UE w zakresie zamówień innowacji – European Innovation Procurement Awards (EUIPA).

Nagroda jest finansowana w ramach unijnego programu badań naukowych i innowacji Horyzont Europa i zarządzana przez Europejską Radę ds. Innowacji (EIC) oraz Agencję Wykonawczą MŚP (EISMEA).

W półfinale konkursu znalazło się 11 organizacji. Do ostatniej rundy, po intensywnym procesie selekcji, który obejmował indywidualne rozmowy z 11 kandydatami, trafiło sześciu finalistów (dwóch w każdej kategorii). W tym ekskluzywnym gronie byli Polacy: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i w innej kategorii dwoje ekspertów kancelarii prawnej SMM Legal, którzy na co dzień wspierają klientów m.in. we wdrażaniu i realizacji programów w innowacyjnej formule B+R.

CZYTAJ TAKŻE: NCBR w gronie finalistów European Innovation Procurement Awards EUIPA 2021 

Laureatami, wybranymi przez jury złożone z niezależnych ekspertów, są:

Kategoria Strategia zakupów innowacji:

  • Galicyjska Służba Zdrowia (SERGAS) (Hiszpania) — pierwsze miejsce
  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (Polska) – drugie miejsce

Kategoria W obliczu wyzwań społecznych:

  • The Dutch Waterschapsbedrijf Limburg (Holandia) – pierwsze miejsce
  • International Horizontal Scanning Initiative (Belgia) – drugie miejsce

Kategoria Przywództwo zakupowe:

  • Francesco Talone & Stefano Moni & Giuseppe Restivo (Włochy) – pierwsze miejsce
  • Mateusz Stańczyk & Monika Adamczak (Polska) – drugie miejsce.

Jury konkursu doceniło „Sapera Innowacji”, strategię nowatorskich zamówień, które NCBR zastosowało do przeprowadzenia dziewięciu przedsięwzięć badawczych, realizujących założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Przedsięwzięcia te realizowane są od grudnia 2020 roku ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. [Więcej]

Oprócz prestiżowego wyróżnienia, laureat pierwszego miejsca w każdej kategorii został nagrodzony  kwotą 75 000 euro, a każdy z wicemistrzów otrzymał 25 000 euro.

Zamówienia na innowacje unowocześniają sektor publiczny dzięki bardziej ekonomicznym i wyższej jakości rozwiązaniom. Praktyki te bezpośrednio przyczyniają się do konkurencyjności UE, otwierając drogę na rynek dla nowych graczy, zwłaszcza MŚP. Pomagają również większym firmom wprowadzać na rynek innowacyjne produkty, stymulując transgraniczny wzrost przedsiębiorstw i tworzenie miejsc pracy. Zamówienia na innowacje służą również zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb społecznych.

Wręczane przez Europejską Radę ds. Innowacji w ramach programu Horyzont Europa Europejskie Nagrody Zamówień Innowacji wyróżniają wzorowe przykłady publicznych i prywatnych nabywców w promowaniu innowacyjnych praktyk w zakresie zamówień w całej Europie. Podkreślają również wagę bliskiej współpracy nabywcy z dostawcą we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań na rynek.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.