14 października 2020 r. Komisja Europejska opublikowała Strategię dotyczącą substancji chemicznych na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jest to część dążenia UE do zniwelowania zanieczyszczeń, które jest głównym zobowiązaniem w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
Substancje chemiczne są niezbędne dla dobrego samopoczucia, wysokich standardów życia i komfortu współczesnego społeczeństwa. Są wykorzystywane w wielu sektorach, w tym w służbie zdrowia, energii, transporcie czy budownictwie.
Jednak większość chemikaliów ma niebezpieczne właściwości, które mogą szkodzić środowisku i zdrowiu ludzkiemu.
W UE obowiązują już wymagające przepisy dotyczące chemikaliów, ale oczekuje się, że światowa produkcja chemikaliów podwoi się do 2030 r. Rozpowszechnione już stosowanie substancji chemicznych również wzrośnie, w tym w produktach konsumenckich.
Celem strategii UE w zakresie substancji chemicznych jest lepsza ochrona obywateli i środowiska oraz stymulowanie innowacji w zakresie bezpiecznych i zrównoważonych chemikaliów.
W tym celu Komisja podejmie następujące działania:
- Zakaz używania najbardziej szkodliwych chemikaliów w produktach konsumenckich – zezwolenie na ich stosowanie tylko wtedy, gdy jest to konieczne;
- Uwzględnianie efektu koktajlu chemikaliów przy ocenie ryzyka związanego ze stosowaniem substancji chemicznych;
- Wycofywanie stosowania substancji per- i polifluoroalkilowych (PFAS) w UE, chyba że ich stosowanie jest niezbędne;
- Pobudzanie inwestycji i innowacyjności w zakresie produkcji i stosowania substancji chemicznych, które są bezpieczne i zrównoważone przez cały cykl życia;
- Promowanie odporności UE na dostawy i zrównoważonego charakteru krytycznych chemikaliów
- Uproszczenie procesu „jedna substancja, jedna ocena” dla oceny ryzyka i zagrożeń związanych z chemikaliami
- Odgrywanie wiodącej roli w zakresie obrony i promowania wysokich standardów oraz nie eksportowania chemikaliów zakazanych w UE.
Więcej informacji tutaj.