Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Komisja Europejska publikuje Strategię dotyczącą substancji chemicznych

14 października 2020 r. Komisja Europejska opublikowała Strategię dotyczącą substancji chemicznych na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jest to część dążenia UE do zniwelowania zanieczyszczeń, które jest głównym zobowiązaniem w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Substancje chemiczne są niezbędne dla dobrego samopoczucia, wysokich standardów życia i komfortu współczesnego społeczeństwa. Są wykorzystywane w wielu sektorach, w tym w służbie zdrowia, energii, transporcie czy budownictwie.

Jednak większość chemikaliów ma niebezpieczne właściwości, które mogą szkodzić środowisku i zdrowiu ludzkiemu.

W UE obowiązują już wymagające przepisy dotyczące chemikaliów, ale oczekuje się, że światowa produkcja chemikaliów podwoi się do 2030 r. Rozpowszechnione już stosowanie substancji chemicznych również wzrośnie, w tym w produktach konsumenckich.

Celem strategii UE w zakresie substancji chemicznych jest lepsza ochrona obywateli i środowiska oraz stymulowanie innowacji w zakresie bezpiecznych i zrównoważonych chemikaliów.

W tym celu Komisja podejmie następujące działania:

  • Zakaz używania najbardziej szkodliwych chemikaliów w produktach konsumenckich – zezwolenie na ich stosowanie tylko wtedy, gdy jest to konieczne;
  • Uwzględnianie efektu koktajlu chemikaliów przy ocenie ryzyka związanego ze stosowaniem substancji chemicznych;
  • Wycofywanie stosowania substancji per- i polifluoroalkilowych (PFAS) w UE, chyba że ich stosowanie jest niezbędne;
  • Pobudzanie inwestycji i innowacyjności w zakresie produkcji i stosowania substancji chemicznych, które są bezpieczne i zrównoważone przez cały cykl życia;
  • Promowanie odporności UE na dostawy i zrównoważonego charakteru krytycznych chemikaliów
  • Uproszczenie procesu „jedna substancja, jedna ocena” dla oceny ryzyka i zagrożeń związanych z chemikaliami
  • Odgrywanie wiodącej roli w zakresie obrony i promowania wysokich standardów oraz nie eksportowania chemikaliów zakazanych w UE.

Więcej informacji tutaj.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.