Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Kanada stowarzyszona z Horyzontem Europa

Komisja Europejska oraz Kanada podpisały umowę stowarzyszeniową dającą kanadyjskim naukowcom oraz jednostkom badawczym możliwość korzystania z programu Horyzont Europa (HE) na takich samych zasadach, jak uczestniczące w nim podmioty europejskie.

Negocjacje w sprawie stowarzyszenia Kanady z filarem II HE, który finansuje szerokie spektrum działań badawczo-innowacyjnych, zostały zakończone w listopadzie 2023 r. W środę, 3 lipca 2024 r., Kanada oficjalnie stowarzyszyła się z programem Horyzont Europa.

Podmioty kanadyjskie mogą teraz dołączać do konsorcjów badawczych w roli partnerów oraz koordynatorów, współpracując tym samym z najlepszymi organizacjami badawczymi na świecie. Otrzymają możliwość finansowania projektów bezpośrednio z programu, natomiast Kanada będzie wnosić wkład finansowy do wspólnego budżetu HE.

Kontekst porozumienia

Horyzont Europa to kluczowy unijny program finansowania badań naukowych i innowacji z budżetem w wysokości 93,5 mld euro na lata 2021–2027. Filar II to największa, oparta na współpracy część programu z budżetem w wysokości 52,4 miliardów euro, która koncentruje się na wspólnych globalnych wyzwaniach, takich jak klimat, energia, gospodarka cyfrowa i zdrowie.

Pozostałe filary programu HE, tj. Doskonała baza naukowa i Innowacyjna Europa, pozostają otwarte dla kanadyjskich organizacji i badaczy. Dotyczy to także Działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA), unijnego programu referencyjnego w zakresie kształcenia doktorantów, szkoleń postdoktorskich i wspólnych badań, który obejmuje połowę bieżących projektów UE i Kanady w ramach programu Horyzont Europa.

Podmioty kanadyjskie uczestniczą obecnie w 155 projektach Horyzontu Europa. Instytucje kanadyjskie otrzymały dotychczas granty o łącznej wartości ponad 6 mln euro, z czego 2,3 mln euro stanowią dotacje Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Ponadto, kanadyjskim partnerom przyznano 1,9 mln euro na projekty w ramach filaru II oraz 1,8 mln euro w ramach Infrastruktur badawczych.

Negocjacje z kolejnymi krajami

Aktualnie z programem HE stowarzyszonych jest 19 krajów spełniających szereg kryteriów związanych z ich systemami gospodarczymi, politycznymi oraz badaniami i innowacjami. Niedawno zakończono formalne negocjacje z Republiką Korei, trwają negocjacje ze Szwajcarią, a rozmowy przygotowawcze toczą się również z Japonią i Singapurem.

Więcej informacji: Canada joins Horizon Europa programme

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.