Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Na zdjęciu: ambasador Izraela Haim Regev i komisarz Marija Gabriel prezentuja podpisaną umowę stowarzyszeniową
Ambasador Izraela Haim Regev i komisarz Mariya Gabriel podpisali umowę stowarzyszającą Izrael z programem Horyzont Europa (fot. EU Newsroom)

Izrael i pięć państw bałkańskich przystąpiło do programu Horyzont Europa

  • Opublikowano: 6 grudnia 2021
  • Autor: redakcja

Izrael podpisał umowę o stowarzyszeniu z programem Horyzont Europa, dzięki czemu naukowcy, innowatorzy i jednostki badawcze z tego kraju mogą teraz uczestniczyć w unijnym programie badań i innowacji na równych warunkach z podmiotami z państw członkowskich UE. Dzień wcześniej do programu Horyzont Europa dołączyło pięciu partnerów z Bałkanów Zachodnich.

Umowa stowarzyszeniowa wchodzi w życie po podpisaniu przez komisarz UE ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Mariyę Gabriel oraz Haima Regeva, ambasadora Izraela przy UE i NATO.

Izrael jest związany z programami ramowymi UE w zakresie badań i innowacji od 1996 r. i ma bardzo wysokie wskaźniki uczestnictwa. W programie Horyzont 2020 Izrael zajął trzecie miejsce (wśród krajów stowarzyszonych) pod względem ogólnego udziału w programie i znalazł się wśród najlepszych wyników w programie pilotażowym Europejskiej Rady ds. Innowacji oraz w Instrumencie MŚP. Izrael przodował w obszarach ICT, zdrowie, zaawansowana produkcja, żywność i biotechnologia, a także środowisko i energia. Od 1996 roku z powodzeniem współpracuje w ponad 5 tys. wspólnych projektów badawczych.

Bałkany Zachodnie wchodzą do Horyzontu Europa

Tego samego dnia umowy stowarzyszeniowe z Horyzontem Europa podpisały Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia. Ich udział dodatkowo wesprze dalszą integrację Bałkanów Zachodnich z Europejską Przestrzenią Badawczą. Stanowi to ważny kamień milowy dla ściślejszej współpracy w zakresie badań i innowacji z Bałkanami Zachodnimi.  Oczekuje się, że Albania dołączy do stowarzyszenia w nadchodzących tygodniach.

Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia zostały już w pełni włączone do poprzedniego programu Horyzont 2020. Partnerzy z Bałkanów Zachodnich otrzymali 170 mln euro w postaci bezpośredniego wkładu UE, w którym uczestniczyło około 1000 organizacji. Kosowo jest nowicjuszem w programie.

Agenda Bałkanów Zachodnich dotycząca innowacji, badań, edukacji, kultury, młodzieży i sportu to kompleksowa, długoterminowa strategia współpracy Unii Europejskiej i Bałkanów Zachodnich. Promuje doskonałość naukową, a także reformę systemów edukacji w regionie, stwarza nowe możliwości dla młodzieży i pomaga zapobiegać drenażowi mózgów.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.