Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Na zdjęciu: gruziński minister nauki i edukacji Michaił Czchenkeli i unijna komisarz Marija Gabriel ściskają sobie dłonie prezentując podpisaną umowę
Minister nauki i edukacji Gruzji Michaił Chkhenkeli i unijna komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Mariya Gabriel (fot. EU Newsroom)

Gruzja i Armenia będą uczestniczyć w programie Horyzont Europa

  • Opublikowano: 8 grudnia 2021
  • Autor: redakcja

Kolejne kraje, tym razem z regionu Morza Czarnego, dołączyły do programu Horyzont Europa. Gruzja i Armenia podpisały umowy przyznające im status państw stowarzyszonych z unijnym programem badań i innowacji. Dzięki temu naukowcy i innowatorzy z obu krajów mogą uczestniczyć w programie na takich samych warunkach jak podmioty z państw członkowskich UE.

Umowa stowarzyszeniowa dla Gruzji została podpisana 7 grudnia br. w Brukseli przez komisarz Mariję Gabriel i Michaiła Chkhenkeli, gruzińskiego ministra nauki i edukacji. Republika Armenii podpisała z KE umowę przyznającą jej status stowarzyszenia z programem Horyzont  Europa  już 12 listopada br.

Zarówno Gruzja, jak i Republika Armenii były w pełni stowarzyszone z programem Horyzont 2020 od 2016 r. Gruzja była najbardziej aktywna w obszarach Działania Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA), zdrowia, społeczeństw i infrastruktur badawczych. Największy udział Armenii w H2020 dotyczył MSCA, infrastruktur badawczych, innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP), a także rozpowszechniania doskonałości i społeczeństwa.

Obydwa kraje brały udział w projekcie H2020 Black Sea Horizon, którego celem było trwałe wzmocnienie międzyregionalnej współpracy w dziedzinie nauki, technologii i innowacji (STI) między UE a regionem Morza Czarnego.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.