Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Przy brzegu chodnika stoją zaparkowane rzędem elektryczne hulajnogi, a na jezdni są dwa biało-niebieskie autobusy miejskie. W tle budynek biurowy
Gdynia dostała grant z Horyzontu Europa na usprawnienie transportu miejskiego (Fot. gdynia.pl/D. Kowalski)

Gdynia usprawni transport zbiorowy w ramach projektu Horyzont Europa

  • Opublikowano: 4 sierpnia 2022
  • Autor: redakcja

Gdynia otrzymała pozytywną decyzję o dofinansowaniu projektu SPINE (Smart Public transport Initiatives for climate-Neutral cities in Europe) z programu Horyzont Europa. Projekt ma charakter naukowo-badawczy, a jego celem jest usprawnienie systemu transportu zbiorowego, zwiększenie jego udziału w codziennych podróżach i przyspieszenie postępu w kierunku neutralności klimatycznej.

SPINE przyjmuje podejście projektowe, które jest w pełni skoncentrowane na stworzeniu najbardziej wydajnego, zrównoważonego i integracyjnego systemu mobilności. Dzięki współpracy 39 partnerów z 16 krajów europejskich, założenia projektu zostaną wdrożone w 11 miastach pilotażowych: cztery miasta wiodące:  Antwerpia (Belgia), Bolonia (Włochy), Tallin (Estonia), Las Palmas de Gran Canaria (Wyspy Kanaryjskie/Hiszpania) oraz siedem miast partnerskich: Valladolid (Hiszpania), Gdynia (Polska), Zilina (Słowacja), Barreiro (Portugalia), Sibenik (Chorwacja), Heraklion (Grecja) oraz Rouen (Francja).

W ramach projektu stworzony zostanie innowacyjny model symulacji i narzędzie Digital Twining (DT) wraz z otwartymi danymi i modelami, które będą wspierać współpracę miast wiodących z miastami partnerskimi oraz dadzą możliwość przenoszenia i adaptację wypracowanych rozwiązań w zakresie mobilności.

– Gdynia jako partner projektu SPINE będzie koncentrować swoje działania na rozbudowie jednego z węzłów w centrum miasta i jego integrację z nowymi usługami współdzielonej mobilności. Ponadto, działania Miasta w projekcie zakładają nadanie priorytetu transportowi publicznego w programie sygnalizacji świetlnej, a także zwiększenie liczby i długości buspasów. Rezultatem działań Gdyni w projekcie ma być uspokojenie ruchu w centrum, a także poprawa jakości przestrzeni miejskiej będące uzupełnieniem inicjatyw podejmowanych w ramach KLIMATycznego Centrum – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Całkowity budżet projektu wyniesie ponad 14,6 mln euro.

(Źródło: www.gdynia.pl)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.