Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

ERC przedstawia analizę projektów badawczych Horyzontu 2020

14 lipca br. została opublikowana nowa, pogłębiona analiza wszystkich projektów badawczych sfinansowanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) w ramach programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020. Publikacja pn. „Mapping of ERC Frontier Research” ukazuje bogatą różnorodność dofinansowanych badań, nowe obszary nauki, nowe metody badawcze i interdyscyplinarne powiązania pomiędzy problemami badawczymi, którymi zajmują się beneficjenci ERC, a także geograficzne rozmieszczenie projektów w Europie.

Przeprowadzona analiza wykazała, że duża część badań wspieranych przez Radę dotyczy kluczowych wyzwań globalnych, które przyczyniają się do realizacji obecnych celów polityki UE w dziedzinie zmiany klimatu, zdrowia i transformacji cyfrowej. Spośród analizowanych projektów ERC, aż 34% dotyczyło  polityki zdrowotnej, w tym badań nad nowotworami, mózgiem i ludzkim umysłem. Jeden na dziesięć projektów odnosił się do zagadnień związanych z transformacją cyfrową, w tym nad sztuczną inteligencją, natomiast 14% projektów ma znaczenie dla polityki klimatycznej i rozwiązań ekologicznych.

W latach 2014–2020 ERC sfinansowała łącznie 6707 projektów badawczych o wartości 13,3 mld euro.

Wyniki analizy zawierają również szereg interesujących obserwacji dotyczących rozmieszczenia projektów finansowanych przez Radę wśród państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych. Dla przykładu, w Polsce aż 31% wszystkich projektów dofinansowanych przez ERC dotyczyło informatyki.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.