Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Dwóch polskich naukowców z grantami ERC Advanced

Wśród 218 laureatów konkursu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych ERC Advanced Grant 2022 znaleźli się prof. Andrzej Dziembowski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN.

To już drugi prestiżowy grant ERC, jako otrzymał prof. Andrzej Dziembowski – w 2012 roku był laureatem ERC Starting Grant. Prof. Dziembowski będzie badał procesy przetwarzania mRNA w komórkach, co może prowadzić do optymalizacji zastosowań mRNA w nowych terapiach medycznych. Celem projektu prof. Daniel Gryko jest natomiast uzyskanie fluoroforów o charakterze rodnikowym emitujących światło w zakresie bliskiej podczerwieni.

O granty ERC Advanced 2022 ubiegało się prawie 1650 badaczy z całego świata,  współczynnik sukcesu wyniósł 13,2 proc.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych przekaże łącznie 544 miliony euro na projekty badawcze z szerokiej gamy dziedzin: od medycyny i nauk ścisłych po nauki społeczne i humanistyczne.

Granty ERC Advanced wspierają najlepsze, innowacyjne projekty badawcze, przygotowane przez doświadczonych, samodzielnych naukowców o uznanym dorobku. ERC zapewnia atrakcyjne i długofalowe finansowanie pionierskich badań we wszystkich dziedzinach nauki.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.