Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Dwa polskie projekty wśród laureatów Nagród New European Bauhaus 2022

11 czerwca 2022 r. podczas uroczystej gali pierwszej edycji Festiwalu Nowego Europejskiego Bauhausu ogłoszono laureatów tegorocznego konkursu. Wśród zwycięzców są dwa polskie zespoły. Serdecznie gratulujemy!

Nagrody New European Bauhaus Prizes 2022 wyróżniają piękne, zrównoważone i integracyjne osiągnięcia oraz wspierają młodsze pokolenie w rozwijaniu koncepcji i pomysłów.  Spośród ponad 1100 projektów przyznano łącznie 18 nagród. Dwie z nich przypadły polskim zespołom.

Nagrody przyznano w 4 kategoriach tematycznych i dwóch kategoriach wiekowych:

  • nagrody za już zrealizowane projekty
  • oraz nagrody „Wschodzące Gwiazdy” za pomysły młodych talentów w wieku do 30 lat.

W kategorii „Ponowne połączenie z naturą” zwycięzcy pochodzą z Hiszpanii, Francji, Niemiec i Polski.  Polskim laureatem jest wrocławski projekt Modular Shutter Gardens, który pozwala każdemu mieć ogród przy oknach, szczególnie osobom mieszkającym w wieżowcach bez balkonów. System ten opiera się na pojedynczych drewnianych komórkach wyprodukowanych w sposób zrównoważony, zawierających warstwy filcu, które można przymocować do okiennic i obrócić o 360°, tworząc przestrzeń do wzrostu roślin. Ogniwa poprawiają wydajność cieplną, dzięki cieniowi i dodatkowej warstwie izolacyjnej zapewnianej przez rośliny, co również zmniejsza zanieczyszczenie powietrza.

Nagrody za „Odzyskanie poczucia przynależności” otrzymały projekty z Austrii, Litwy, Polski i Czech. Polskim zwycięzcą jest projekt FOLK Concept, który skupia się na architekturze wiejskiej, a jego celem jest nadanie budynkom nowego życia poprzez zrównoważoną renowację, zachowującą ich pierwotną formę i detale, jednocześnie przystosowując je do nowego wykorzystania jako miejsc publicznych.

Najlepsze projekty w ramach „Nadanie priorytetu miejscom i ludziom, którzy tego najbardziej potrzebują” zostały wybrane z Belgii, Grecji, Włoch i Węgier. W czwartej kategorii „Kształtowanie zamkniętego ekosystemu przemysłowego i wspieranie myślenia opartego na cyklu życia” nagrody trafiły do Portugalii, Rumunii, Finlandii i Włoch.

Ostatecznie dwie nagrody trafiły do zwycięzców publicznego głosowania: jedna dla Cypru, a druga dla Hiszpanii.

Z 18 zwycięskimi projektami można zapoznać się na platformie z nagrodami.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.