Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Dwa ERC Starting Grants 2023 dla polskich naukowców

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) ogłosiła nazwiska młodych naukowców i naukowczyń, którzy zdobyli ERC Starting Grants 2023. Wśród nich znaleźli się dr inż. Łukasz Sterczewski z Politechniki Wrocławskiej oraz dr hab. inż. Maciej Trusiak z Politechniki Warszawskiej.

Dr Łukasz Sterczewski zrealizuje projekt pt. Chip-based room-temperature terahertz frequency comb spectrometers (TeraERC), w ramach którego będzie rozwijał technologię fal terahercowych. Grant przyznany przez ERC na sfinansowanie badań wynosi 1 499 995 euro.

Natomiast prof. Maciej Trusiak zrealizuje projekt pt. Lensless label-free nanoscopy (NaNoLens). Badania dotyczą wykorzystania bezsoczewkowej mikroskopii holograficznej w obrazowaniu żywych komórek. Kwota dofinansowania wynosi 1 500 000 euro.

Granty ERC Starting Grant mają na celu wsparcie naukowców, będących od 2 do 7 lat po doktoracie, którzy znajdują się na etapie tworzenia swojej własnej grupy badawczej i przeprowadzania pierwszych niezależnych badań. Granty ERC przeznaczone są na realizację przełomowych i pionierskich badań w wielu dziedzinach, od nauk medycznych, przez nauki ścisłe, po nauki społeczne i humanistyczne.

Serdecznie gratulujemy laureatom!

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.