Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Na zdjęciu elementy lasera optycznego z wiązką światła
Fot. Creotech Instruments

Creotech Instruments realizuje pionierski projekt budowy dużego komputera kwantowego dla UE

  • Opublikowano: 30 maja 2022
  • Autor: redakcja

Międzynarodowe konsorcjum pod przewodem Uniwersytetu w Innsbrucku, którego członkiem jest polska spółka Creotech Instruments, zostało wybrane przez Komisję Europejską do projektu budowy pierwszego dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej. Pierwsza faza projektu będzie w pełni finansowana z Quantum Flagship – programu dedykowanego rozwojowi technologii kwantowych w ramach Horyzontu Europa. Zawarcie umowy ramowej planowane jest na 2022 r.

Celem tego międzynarodowego przedsięwzięcia jest budowa 100-kubitowego komputera kwantowego do 2025 roku oraz uzyskanie gotowości technologicznej do budowy 1000-kubitowego rozwiązania do 2029 roku.

– Komputery kwantowe to najbardziej obiecujący obszar rozwoju technologii obliczeniowych i cyfrowych, a największą siłą kwantowych komputerów są kubity, czyli jednostki informacji kwantowej. Dlatego z ogromną satysfakcją i dumą pragnę poinformować, że 13 maja br. Creotech Instruments otrzymał zaproszenie od Komisji Europejskiej do wyjątkowego projektu, jakim będzie stworzenie dużego kwantowego komputera dla Unii Europejskiej. To pierwsze tak duże zamówienie z zakresu komputerów kwantowych w historii UE, dlatego czujemy się niezwykle wyróżnieni – powiedział Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

Podpisanie umowy z Komisją Europejską zapewni spółce dostęp do narzędzi finansowania przeznaczonych tylko dla dwóch konsorcjów wybranych do umowy ramowej. Wniosek o finansowanie dla pierwszego – 3,5-letniego – etapu projektu firma Creotech Instruments planuje złożyć na przełomie II i III kwartału 2022 r. Spodziewany budżet pierwszej fazy projektu dla konsorcjum, w którego skład wchodzi Creotech, wyniesie 18-20 mln euro. Finansowanie będzie pochodzić w 100 proc. z Quantum Flagship – programu dedykowanego rozwojowi technologii kwantowych w ramach Horyzontu Europa.

– Nasi eksperci będą odpowiedzialni za opracowanie i wdrożenie elektroniki sterującej komputerem kwantowym, a konkretnie chodzi o podsystem odczytu stanu kubitów, a także podsystem kriogeniczny odpowiedzialny za dostarczanie sygnałów do pułapki jonowej oraz kriogeniczne układy scalone ASIC służące do sterowania pozycją i transportem kubitów pomiędzy sekcjami procesora kwantowego. – mówi dr Anna Kamińska w Creotech Instruments S.A., odpowiedzialna za rozwój segmentu kwantowego – Wspomniane układy są niezbędne do dalszego skalowania mocy obliczeniowej komputera kwantowego – dodaje Anna Kamińska.

Więcej na ten temat na stronie Creotech.pl.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.