Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Otwarta nauka w programie Horyzont Europa

(Data i czas/Date & Time):
29/06/2021  10:00 - 12:00
(Miejsce/Location):
On-line
(Organizator/Organizer):
Biuro NCBR w Brukseli/BSP

Biuro NCBR w Brukseli działające w partnerstwie z Business & Science Poland zaprasza do udziału w webinarium „Otwarta nauka w programie Horyzont Europa”, które odbędzie się we wtorek 29 czerwca 2021 r. w godz. 10.00 – 12.00.

Otwarta nauka jest priorytetem politycznym Komisji Europejskiej (KE) w programie Horyzont Europa, ponieważ poprawia jakość, wydajność i elastyczność badań. Ma ona na celu lepsze rozpowszechnianie i wykorzystywanie wyników badań naukowych i innowacji oraz wsparcie aktywnego zaangażowania społeczeństwa. Kierując się zasadą „otwarte w największym możliwym zakresie, zamknięte tylko w tym koniecznym”, zdecydowano o wprowadzeniu obowiązkowego planu zarządzania danymi, który zapewni zgodność danych badawczych z zasadami FAIR (od angielskich słów: findable, accessible, interoperable, reusable). KE nadal planuje wykorzystywać europejską chmurę dla otwartej nauki, ale postanowiła również o utworzeniu platformy Open Research Europe.

W spotkaniu udział weźmie Aleksandra Hebda, ekspert Wydziału Nauki i Społeczeństwa Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji KE, która przedstawi założenia otwartej nauki w programie Horyzont Europa oraz platformę Open Research Europe.  Dr Aneta Pazik-Aybar z Narodowego Centrum Nauki oraz dr hab. inż. Krzysztof Kurowski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przedstawią założenia nowego partnerstwa europejskiego European Open Science Cloud. Następnie podczas panelu, w którym udział wezmą dr hab. inż. Anna Bazan-Krzywoszańska, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr n. o zdrowiu Dorota Kilańska, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Jakub Szprot z Platformy Otwartej Nauki w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) porozmawiamy o dotychczasowych doświadczeniach Polski w kontekście projektów z zakresu otwartej nauki. Spotkanie poprowadzi Ewa Kocińska-Lange, Dyrektor Biura NCBR w Brukseli – Business & Science Poland.

Na koniec spotkania przewidziana jest sesja pytań i odpowiedzi.

Zapraszamy wszystkich przedstawicieli nauki i biznesu do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Rejestracja jest dostępna na stronie:

Rejestracja

Serdecznie zapraszamy!

Biuro NCBR w Brukseli – Business & Science Poland

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.