Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Q&A na temat udziału Wielkiej Brytanii w programach finansowanych przez UE

  • Opublikowano: 4 sierpnia 2022
  • Autor: redakcja

Masz pytania dotyczące udziału Wielkiej Brytanii w programach finansowanych przez UE? Odpowiedzi na nie znajdziesz w aktualizowanym na bieżąco arkuszu informacyjnym brytyjskiej agencji ds. badań i innowacji UK Research and Innovation (UKRI).

Zdaniem Londynu, opuszczenie Unii Europejskiej nie oznacza rezygnacji z programów Horyzont Europa, Copernicus, Euratom oraz Fusion for Energy. Pod koniec 2020 roku podpisano umowę o handlu i współpracy, na mocy której naukowcy z tego kraju nadal mieli uczestniczyć w tych programach.

CZYTAJ TAKŻE: Po Brexicie Wielka Brytania pozostanie w programie Horyzont Europa 

W listopadzie 2021 r. Londyn ustanowił gwarancje dla Horyzontu Europa, co miało na celu zapewnienie, że kwalifikujący się wnioskodawcy z Wielkiej Brytanii, którzy przeszli pomyślnie ocenę ekspertów Komisji Europejskiej, mają dostęp do finansowania niezależnie od tego, czy Wielka Brytania jest stowarzyszona z HE.

Jednak do dnia dzisiejszego nie sformalizowano stowarzyszenia z tymi programami. W odpowiedzi na opóźnienia w negocjacjach na początku 2022 roku zainicjowana została akcja „Stick to Science”, której sygnatariusze apelowali, aby Rada Europejska, Parlament Europejski, Komisja Europejska, a także państwa członkowskie UE oraz rząd Wielkiej Brytanii (a także Szwajcarii) uznały konieczność współpracy naukowej za priorytet i doprowadziły do szybkiego zawarcia odpowiednich umów.

Wielka Brytania pracuje nad „planem B”, jeśli nie będzie w stanie stowarzyszyć się z programami Horyzont Europa, Copernicus i Euratom, w tym nad alternatywą dla grantów ERC i MSCA.

„Plan B” W. Brytanii

Brytyjska agencja ds. badań i innowacji UKRI publikuje na swoich stronach regularnie aktualizowane zestawienie informacji dotyczących udziału Wielkiej Brytanii w programach Horyzont Europa, Horyzont 2020 i innych programach finansowanych przez UE,  aby dostarczyć rzeczowych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, zarówno z myślą o brytyjskich, jak i zagranicznych odbiorcach.

Zestawienie informacji i Q&A

Pytania można też zadawać wysyłając je na adres: eugrantsfunding@ukri.org.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.