Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Mikroskop elektronowy, a pod nim próbka nanomateriału
Fot. Pixabay.com

Pomóż tworzyć mapę drogową dla rozwoju zaawansowanych materiałów

  • Opublikowano: 15 lutego 2022
  • Autor: redakcja

Unia Europejska wspiera badania w obszarze zaawansowanych materiałów. Obecnie Komisja Europejska opracowuje mapę drogową dla ich rozwoju, która obejmie opracowanie nowych materiałów jak i nowych technologii materiałowych. Zachęcamy do zaangażowania się w ten proces.

7 lutego 2022 r. Manifest „Materiały 2030”, opracowany przez grupę uznanych międzynarodowych ekspertów reprezentujących przemysł i naukę, został przedstawiony komisarz UE ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Marii Gabriel. Na jego podstawie, Komisja Europejska do lata 2022 r. opracuje mapę drogową dla zaawansowanych materiałów, która będzie stworzona we współpracy z szerokim gronem specjalistów.

Technologie materiałowe odgrywają ważną rolę w przemyśle, determinując rozwój i konkurencyjność prawie wszystkich sektorów. Mimo, że Europa ma silną pozycję w opracowywaniu technologii zaawansowanych materiałów, to jednak utrzymanie wiodącej roli oraz strategicznej autonomii w przemyśle wymaga wykorzystywania nowych możliwości.

W pracach nad mapą drogową Komisja Europejska będzie wspierana przez Grupę Ekspercką Państw Członkowskich UE i Krajów Stowarzyszonych ds. Zaawansowanych Materiałów, w której Polskę reprezentują eksperci KPK/NCBR: dr Justyna Szlagowska-Spychalska oraz dr Jarosław Piekarski.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami i wsparcia przygotowań mapy drogowej.

Program badań na rzecz zaawansowanych materiałów jest wspierany przez Komisję Europejską poprzez konkursy w ramach Programów Ramowych UE.

Obecnie otwarty jest konkurs w programie Horyzont Europa z terminem składania wniosków 30 marca 2022, w którym przewidziano wsparcie dla tematyki z zakresu materiałów dla zielonej transformacji przemysłu: biomateriały dla zastosowań w obszarze Zdrowia, membrany do separacji gazów, materiały do przechowywania energii, zaawansowane materiały dla podniesienia efektywności energetycznej budynków; oraz zaawansowane technologie materiałowe: materiały dla mikro- i nanoelektroniki, materiały dla lekkich konstrukcji, multimateriały funkcjonalne, powłoki hybrydowe, materiały 2D.

Dział Krajowego Punktu Kontaktowego NCBR oferuje bezpłatne wsparcie dla uczestników przy przygotowaniu aplikacji do wyżej wymienionych konkursów.

Organizacje badawcze, przedsiębiorstwa oraz inne podmioty zapraszamy do kontaktu z ekspertami odpowiedzialnymi za ten obszar: dr. Jarosławem Piekarskim oraz Małgorzatą Kapicą.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.