Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Polskie projekty w dziedzinie czystych technologii z dofinansowaniem Unii Europejskiej

Unia Europejska zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów wielkoskalowych (czyli takich, których koszt inwestycji przekracza 7,5 mln euro na projekt) w dziedzinie czystych technologii. Dotacje zostaną wypłacone z funduszu innowacyjnego. W Polsce powstanie zakład produkcji innowacyjnych systemów baterii elektrochemicznych umożliwiających krótkoterminowe magazynowanie energii elektrycznej.

Wybrane projekty wspierają innowacyjne przedsiębiorstwa we wprowadzaniu i rozwijaniu nowoczesnych technologii w  różnych  sektorach przyczyniających się do działań UE na rzecz obniżenia emisyjności. Są to np. sektory odpowiadające za produkcję, dystrybucję i wykorzystanie wodoru odnawialnego, pozyskiwanie wodoru z odpadów, morską energię wiatrową, produkcję modułów fotowoltaicznych, magazynowanie i recykling baterii, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, zrównoważone paliwa lotnicze czy zaawansowane biopaliwa. Łącznie mogą one pozwolić zaoszczędzić 136 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla już przez pierwsze 10 lat działalności.

Projekty będą realizowane w Bułgarii, Finlandii, Francji, Niemczech, Islandii, Niderlandach, Norwegii, Polsce i Szwecji.

W ramach projektów zlokalizowanych w Polsce powstanie kompleksowy łańcuch wychwytywania i składowania dwutlenku węgla oraz zakład produkcji innowacyjnych systemów baterii elektrochemicznych umożliwiających krótkoterminowe magazynowanie energii elektrycznej.

Dochody funduszu innowacyjnego pochodzą z unijnego systemu handlu emisjami (ETS) i do 2030 r. wyniosą ponad 38 mld euro. Jego celem jest stworzenie odpowiednich zachęt finansowych dla przedsiębiorstw i organów publicznych do inwestowania w nową generację technologii niskoemisyjnych i zapewnienie przedsiębiorstwom z UE takiego wsparcia, aby mogły się stać światowymi liderami w dziedzinie technologii.

Więcej informacji i szczegóły dotyczące projektów tutaj.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.