Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Otwarte konsultacje społeczne KE: ochrona strefy demokratycznej UE

Komisja Europejska prosi o opinię w sprawie ochrony strefy demokratycznej UE przed ukrytymi ingerencjami zagranicznymi. Publiczne konsultacje potrwają do 13 kwietnia 2023 r. Tematy związane z poprawą rządów demokratycznych, to pierwszy z trzech kierunków tematycznych (tzw. destinations), jakimi zajmuje się klaster 2 w PR Horyzont Europa.

Komisja rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie przyszłej inicjatywy „Obrona demokracji”, którą przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała w swoim orędziu o stanie Unii z 2022 r.

Konsultacje, które potrwają do 13 kwietnia 2023 r., zgromadzą opinie różnych zainteresowanych stron na temat tego, co jest potrzebne do ochrony sfery demokratycznej UE przed ingerencją z zagranicy i wzmocnienia odporności demokratycznej.

Ankieta jest dostępna we wszystkich językach UE. Rezultaty będą wykorzystane w inicjatywie „Obrona demokracji”, którą Komisja zamierza przedstawić przed latem 2023 r. Jej celem będzie m. in. promowanie wolnych i uczciwych wyborów, wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i zaangażowania obywatelskiego oraz przegląd środków już podjętych na szczeblu UE w ramach europejskiego planu działania na rzecz demokracji.

Zachęcamy gorąco do udziału w tych konsultacjach i rozpowszechniania tej informacji w swoich środowiskach.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.