Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Nowa mapa drogowa w kierunku osiągnięcia przez Europę pozycji „Doliny Kwantowej”

Europejska inicjatywa Quantum Flagship, finansowana ze środków UE, przedstawiła nową mapę drogową, zawierającą wezwania do zmniejszenia zależności Europy od krajów zewnętrznych w zakresie opracowywania niezbędnych komponentów i sprzętu komputerowego oraz osiągnięcia przez Europę statusu pierwszej na świecie „Doliny Kwantowej”.

Eksperci w tematyce kwantów spotkali się 14 lutego 2024 r. w Brukseli z decydentami i przedstawicielami Komisji Europejskiej, aby przedstawić nowy strategiczny program badań i przemysłu na tę dekadę: Strategic Research and Industry Agenda SRIA 2030: Roadmap and Quantum Ambitions over this Decade.

Jeżeli zalecenia zawarte w opublikowanej przez Quantum Flagship mapie drogowej zostaną spełnione, Europa może do roku 2030 przewodzić w konkurencyjnym, światowym wyścigu mającym na celu poprawę wydajności i dojrzałości technologii kwantowych.

Fala inicjatyw kwantowych spowodowała, że kraje UE27 przekazały znaczne zasoby na rozwój technologii kwantowych za pośrednictwem krajowych działań. W konsekwencji, w ciągu ostatnich pięciu lat zbiorowe inwestycje w przedsięwzięcia związane z technologiami kwantowymi przekroczyły w Europie wartość 5,7 miliarda euro.

Więcej o opublikowanym dokumencie: Strategic Research and Industry Agenda SRIA 2030: Roadmap and Quantum Ambitions over this Decade

Zapraszamy także na webinarium związane z tematyką technologii kwantowych. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się pod tym linkiem.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.