Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Z lewej kobieta w niebieskim żakiecie i mężczyzna w szarej marynarce (z prawej) podają sobie ręce. Przed nimi stolik nakryty białym obrusem, na którym leży dokument. Za nimi kolorowe roll-apy.
Marcin Sadowski z Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa KE i dyrektor KPK Magdalena Bem-Andrzejewska (fot. NCBR)

NCBR sygnatariuszem Karty Misji „Restore our Ocean and Waters”

  • Opublikowano: 9 czerwca 2023
  • Autor: redakcja

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało sygnatariuszem Karty Misji UE „Odbudowa oceanów i wód” do 2030 r. Dokument w imieniu NCBR podpisała dyrektor Działu Krajowego Punktu Kontaktowego Magdalena Bem-Andrzejewska. Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku w czwartek w trakcie Blue Economy Baltic Forum – dwudniowej imprezy na rzecz wzmocnienia współpracy w regionie Morza Bałtyckiego.

Pierwsza edycja Blue Economy Baltic Forum (1-2 czerwca 2023) już za nami. To inicjatywa, której celem jest wzmocnienie współpracy regionalnej, prezentacja krajobrazu B+R+I w sektorze niebieskiej gospodarki oraz wsparcie rozwoju prężnego ekosystemu wiedzy i innowacji, skupionego wokół Morza Bałtyckiego.

W organizacji wydarzenia Dział Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wsparły: Biuro NCBR w Brukseli, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Północna oraz Branżowy Punkt Kontaktowy „Inteligentna i czysta mobilność”. Forum zostało objęte honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Wydarzenie zostało uroczyście otwarte przez Szilvię Nemeth, zastępcę dyrektora Działu Zdrowe Oceany i Morza w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej, Magdalenę Bem-Andrzejewską, dyrektor Działu Krajowego Punktu Kontaktowego w NCBR, Ewę Kocińską-Lange, dyrektor Biura NCBR w Brukseli oraz Macieja Nowakowskiego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Innowacje dla regionu bałtyckiego

W pierwszej części spotkania prelegenci przedstawili znaczenie niebieskiej gospodarki dla zrównoważonego rozwoju regionu bałtyckiego, Europy i świata. Uczestnicy Forum mieli okazję wysłuchać między innymi wystąpienia Marcusa Helavuori, reprezentującego HELCOM – Komisję Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku. W kolejnej części Forum przedstawiono inicjatywy angażujące interesariuszy skupionych wokół Morza Bałtyckiego i obszarów nadmorskich. Wystąpiła między innymi Angela Schultz-Zehden, założycielka sieci SUBMARINER – unikalnej platformy, promującej innowacyjne i zrównoważone podejście do użytkowania zasobów morskich.

Kolejna sesja konferencji obejmowała pitching – prezentacje 14 doświadczonych organizacji, skupionych wokół tematyki niebieskiej gospodarki, aktywnie poszukujących partnerów do projektów biznesowych i naukowych.

NCBR podpisuje Kartę Misji

Zwieńczeniem pierwszego dnia wydarzenia było uroczyste podpisanie przez Magdalenę Bem-Andrzejewską, dyrektor Działu Krajowego Punktu Kontaktowego, w imieniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Karty Misji Restore our Ocean and Waters oraz networking, w którym licznie uczestniczyli goście Forum zgromadzeni w pięknym gmachu Filharmonii Bałtyckiej. Komisję Europejską w czasie tej uroczystości reprezentował Marcin Sadowski z Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa (DG Mare).

Tzw. Misja wodna – ku czemu zmierzamy?

Misja UE Restore our Ocean and Waters, z perspektywą wyznaczoną na 2030 r., ma na celu ochronę i przywrócenie stanu naszych oceanów i wód poprzez badania naukowe i innowacje, zaangażowanie obywateli i niebieskie inwestycje. Misja wspiera zaangażowanie i współpracę regionalną poprzez lokalne tzw. latarnie morskie w głównych dorzeczach mórz/rzek: Atlantyku i Arktyki, Morzu Śródziemnym, Bałtyku i Morzu Północnym oraz Dunaju i Morzu Czarnym. „Latarnie morskie” misji to miejsca pilotażu, demonstracji, rozwijania i wdrażania działań misji na morzach i dorzeczach UE. Komisja Europejska zachęca kraje członkowskie, regiony i szerokie grono zainteresowanych stron do poparcia Karty Misji i zobowiązania się do działań, które przyczynią się do pomyślnej realizacji misji i jej „latarni morskich”.

Podpisanie Karty Misji – deklaracja w ważnej sprawie

Karta Misji, której podpisanie miało miejsce 1 czerwca 2023, wzywa do połączenia wysiłków na rzecz osiągnięcia trzech celów misji „Odbudowa oceanów i wód” do 2030 r.:

  • ochrona i odbudowa ekosystemów morskich i słodkowodnych oraz różnorodności biologicznej zgodnie z unijną strategią ochrony różnorodności biologicznej na okres 2030;
  • zapobieganie zanieczyszczeniu oceanów, mórz i wód oraz eliminowanie ich zgodnie z planem działania UE „Zero zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby”;
  • sprawienie, by zrównoważona niebieska gospodarka była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla i miała charakter obiegu zamkniętego.

Dodatkowo Komisja Europejska wspiera również budowę cyfrowego systemu wiedzy o oceanach i wodach oraz mobilizację i zaangażowanie społeczne. KE chce ustanowić proste, integracyjne i inspirujące ramy w celu zacieśnienia współpracy, dostosowania intencji do innych partnerów, mobilizacji zasobów i opracowania działań w celu osiągnięcia celów misji. Karta Misji jest niewiążąca i otwarta dla wszystkich zainteresowanych stron publicznych lub prywatnych.

Zapraszamy do wspólnych działań

Zachęcamy inne polskie instytucje do podpisania Karty Misji! Wspólnie z pewnością osiągniemy więcej, a cel jest ważny dla wszystkich. Jesteśmy przekonani, że wiele działań realizowanych w NCBR, w tym m.in. kolejne edycje Blue Economy Baltic Forum, szeroka promocja celów i inicjatyw w ramach misji wśród podmiotów aplikujących do Horyzontu Europa i współpracujących z KPK oraz program Hydrostrateg, przyczyni się do wzmocnienia badań i innowacji na rzecz przywrócenia dobrego stanu naszych wód.

Jeśli chcą Państwo pozyskać więcej informacji na temat misji w Horyzoncie Europa, w tym Misji Restore our Ocean and Waters by 2030, eksperci Krajowego Punktu Kontaktowego chętnie udzielą szczegółowych informacji.

Granty na badania na rzecz zdrowych wód

W drugim dniu Blue Economy Baltic Forum przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz zaproszeni goście przedstawili możliwości dofinansowania projektów związanych z niebieską gospodarką. Zaprezentowano konkursy realizowane przez NCBR w ramach europejskich partnerstw w PR Horyzont Europa, a także programy LIFE i Interreg.

Uczestnicy Forum mieli również okazję uczestniczyć w sesji matchmakingowej mającej na celu nawiązanie współpracy w obszarze czystego transportu wodnego. Ta część wydarzenia organizowana była przez Branżowy Punkt Kontaktowy „Inteligentna i czysta mobilność”.

Forum podsumowała dyr. Magdalena Bem-Andrzejewska, dziękując uczestnikom za udział w wydarzeniu i podkreślając raz jeszcze znaczenie niebieskiej gospodarki dla sprawiedliwej transformacji i ochrony klimatu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom Blue Economy Baltic Forum i zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w konkursach z obszaru niebieskiej gospodarki w ramach programu Horyzont Europa oraz do kontaktu z ekspertami KPK!

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.