Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Nagroda Lem Prize czeka na młodych wizjonerów wspieranych przez Horyzont Europa

  • Opublikowano: 7 września 2022
  • Autor: redakcja

Politechnika Wrocławska po raz drugi przyzna Europejską Nagrodę im. Stanisława Lema (Lem Prize). Na młodego naukowca, którego odkrycia mogą w przyszłości zmienić świat czeka 100 tysięcy złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 30 września 2022.

Nagroda została ustanowiona w 2021 r. dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Jej pierwszym laureatem został prof. Randall J. Platt, ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej, z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zurich – Eidgenössische Technische Hochschule Zürich).

Europejska Nagroda im. Stanisława Lema (Lem Prize) skierowana jest do młodych naukowców (do 40. roku życia) studiujących lub prowadzących badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych, biorących udział w programie Horyzont Europa. Jest przyznawana corocznie za niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.

Nominacje zawierające opis odkrycia lub osiągnięcia, listę publikacji wraz z listami polecającymi należy przesłać do 30 września 2022 na adres lemprize@pwr.edu.pl.

Laureata bądź laureatkę wybiera kapituła, której przewodniczy prof. Reimund Neugebauer (przewodniczący Towarzystwa Fraunhofera). W jej skład wchodzą wybitni naukowcy z zagranicy i Politechniki Wrocławskiej oraz Tomasz Lem, syn pisarza.

Nazwisko zwycięzcy Lem Prize 2022 poznamy 15 listopada 2022 r., w dniu Święta Politechniki Wrocławskiej.

Więcej informacji na lemprize.pwr.edu.pl.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.