Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Grafika przedstawia fragment rzeźby Michała Anioła
Pixabay.com

Miej swój wpływ na Europejską Chmurę Współpracy na rzecz Dziedzictwa Kulturowego

Komisja Europejska planuje utworzenie Europejskiej Chmury Współpracy na rzecz Dziedzictwa Kulturowego (European Collaborative Cloud for Cultural Heritage – The Cloud). Zachęcamy do podzielenia się swoimi opiniami na temat potrzeb tego sektora. Ankieta jest otwarta do 2 listopada 2022 r.

The Cloud ma być narzędziem, które sprawi, że europejskie dziedzictwo kulturowe stanie się światowym liderem we wdrażaniu technologii cyfrowych w celu tworzenia wartości z korzyścią dla wszystkich obywateli. Połączy instytucje i specjalistów zajmujących się dziedzictwem kulturowym w całej Wspólnocie oraz opracuje specjalne narzędzia cyfrowe dla tego sektora.

Chmura umożliwi wszystkim instytucjom dziedzictwa kulturowego, niezależnie od ich wielkości i typu, pracę z obiektami cyfrowymi w sposób lepiej widoczny, bardziej zharmonizowany, aby stały się odnoszącymi sukcesy graczami w sferze cyfrowej. Uwolni niewykorzystany potencjał sektora, umożliwiając organizowanie wspólnych wystaw, digitalizowanie artefaktów, badania dzieła sztuki i dokumentację danych, wzmacniając w ten sposób cyfrowy wymiar ochrony, konserwacji i restauracji dziedzictwa kulturowego, a także zarządzania i docierania do niego.

Jako platforma umożliwi czerpanie korzyści ze współpracy dostosowanej do potrzeb profesjonalistów zajmujących się dziedzictwem kulturowym, stworzy grunt dla lepszej wiedzy o istniejących aktywach, rozszerzając współpracę z szerokim gronem podmiotów, przy uwzględnieniu w pełni prawa własności intelektualnej.

Chmura pomoże również generować nowe dochody dla instytucji dziedzictwa kulturowego, otwierając nowe możliwości marketingu i komercjalizacji, w szczególności cyfrowego wymiaru sektora dziedzictwa kulturowego.

Dziedzictwo kulturowe to nie tylko element naszej wspólnej tożsamości, ale także żyzny grunt dla innowacji. Na tę inicjatywę w programie Horyzont Europa do 2025 r. przeznaczone zostanie 110 mln euro.

Mamy obecnie ogromną szansę wpłynąć na dalszy rozwój Chmury i jej usług.

Zachęcamy wszystkie osoby, które zajmują się szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym, do wypełnienia uruchomionej właśnie ​ankiety online. Zajmie to około 5 minut i pomoże Komisji Europejskiej zrozumieć specyficzne potrzeby i wyzwania sektora.

Zachęcamy do rozpowszechniania tej ankiety wśród swojej sieci interesariuszy, działających w tej branży. Informacje dodatkowe można znaleźć na stronie European Cultural Heritage Cloud.

Weź udział w ankiecie

Z góry dziękujemy za wsparcie i udział w jej wypełnieniu !

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.