Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Komisja Europejska wesprze naukowców z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną

23 lutego 2023 r. Komisja Europejska ogłosiła wyniki naboru w ramach inicjatywy MSCA4Ukraine, która wspiera wysiedlonych naukowców z Ukrainy. 13 pochodzących z Ukrainy doktorantów i 111 naukowców ze stopniem doktora będzie mogło kontynuować swoje badania w państwach członkowskich UE oraz państwach stowarzyszonych z programem Horyzont Europa.

Wybrani naukowcy zostaną przyjęci przez instytucje akademickie i pozaakademickie w 21 państwach.

Sześć z wybranych projektów naukowców z Ukrainy realizowanych będzie w Polsce: w Polskiej Akademii Nauk (dwa projekty) oraz na Politechnice Gdańskiej, na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (po jednym projekcie).

Naukowcy będą pracować nad nowoczesnymi projektami obejmującymi wszystkie dyscypliny naukowe, jak również będą mieli możliwość rozwoju kariery naukowej oraz uczestnictwa w różnego rodzaju szkoleniach.

Długość przyznanych stypendiów wynosi od ośmiu miesięcy do dwóch lat. Większość wybranych wniosków dotyczy nauk biologicznych, nauk społecznych i humanistycznych oraz chemicznych.

Podobnie jak w przypadku głównych Działań Marii Skłodowskiej-Curie, program MSCA4Ukraine (z ogólnym budżetem w wysokości 25 mln euro), zapewnia dodatki rodzinne w celu pomocy wybranym naukowcom mającym obowiązki rodzinne oraz dodatki na specjalne potrzeby naukowców z niepełnosprawnościami.

W połowie 2023 r. w Kijowie ma zostać otwarte biuro programu Horyzont Europa. Biuro zapewni wsparcie Krajowym Punktom Kontaktowym, naukowcom i innowatorom z całej Ukrainy oraz będzie wzmacniać sieć badań naukowych i innowacji, jaka funkcjonuje między ukraińskimi i europejskimi instytucjami.

Więcej informacji

Źródło: Komisja Europejska

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.