Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

KE opublikowała European Innovation Scoreboard 2021

  • Opublikowano: 21 czerwca 2021
  • Autor: redakcja

Komisja opublikowała dzisiaj europejską tablicę wyników innowacyjności – European Innovation Scoreboard 2021, która pokazuje, że wyniki Europy w zakresie innowacji stale się poprawiają w całej UE. Średnio wyniki w zakresie innowacji wzrosły o 12,5% od 2014 r. Polska oceniana jest jako Wschodzący innowator.

Wykres pokazuje wyniki innowacyjności wybranych krajów na całym świecieW UE utrzymuje się konwergencja, przy czym kraje osiągające gorsze wyniki rozwijają się szybciej niż kraje osiągające lepsze wyniki, zmniejszając w ten sposób lukę innowacyjną między nimi. Zgodnie z opublikowanym również dzisiaj rankingiem innowacyjności regionów (Regional Innovation Scoreboard – RIS) 2021, tendencja ta dotyczy także innowacji w regionach UE.

W globalnym krajobrazie UE radzi sobie lepiej niż jej konkurenci, tacy jak Chiny, Brazylia, RPA, Rosja i Indie, podczas gdy przewagę nad UE utrzymują Korea Południowa, Kanada, Australia, Stany Zjednoczone i Japonia. Tegoroczna europejska tablica wyników innowacyjności opiera się na zmienionych ramach, które obejmują nowe wskaźniki dotyczące cyfryzacji i zrównoważenia środowiskowego, dzięki czemu tablica wyników jest bardziej zgodna z priorytetami politycznymi UE.

Na podstawie uzyskanych wyników kraje UE dzielą się na cztery grupy:

  • Innovation leaders,
  • Strong innovators,
  • Moderate innovators
  • Emerging innovators.

Polska w tym roku znalazła się w gronie Emerging innovators (wschodzący innowatorzy). Raport podkreśla, że mocne strony Polski to cyfryzacja, aktywa intelektualne i wykorzystanie technologii informacyjnych. Wśród trzech najlepszych wskaźników znajdują się aplikacje do projektowania, ludność z wyższym wykształceniem oraz technologie związane ze środowiskiem.

Polska ma natomiast ponadprzeciętny udział Non-innovators bez skłonność do innowacji i wykazuje wyniki poniżej średniej wskaźników związanych ze zmianami klimatu.

Mapa Europy z zaznaczonymi na kolorowo wynikami innowacyjności

Liderem innowacji w UE pozostaje Szwecja, za nią plasują się Finlandia, Dania i Belgia, wszystkie z wynikami innowacyjności znacznie powyżej średniej UE.

Średnio wyniki UE w zakresie innowacji wzrosły od 2014 r. o 12,5 punktu procentowego. Najbardziej wzrosły wyniki na Cyprze, w Estonii, Grecji, we Włoszech i na Litwie.

Pięć państw członkowskich odnotowało poprawę wyników o co najmniej 25 punktów procentowych (Cypr, Estonia, Grecja, Włochy i Litwa). Cztery państwa członkowskie odnotowały poprawę wyników o 15–25 punktów procentowych (Belgia, Chorwacja, Finlandia i Szwecja). W ośmiu państwach członkowskich wyniki poprawiły się o 10–15 punktów procentowych (Austria, Czechy, Niemcy, Łotwa, Malta, Niderlandy, Polska i Hiszpania). Pozostałe 10 państw członkowskich odnotowało poprawę wyników o 10 lub mniej punktów procentowych.

Porównując średnią UE z wybranymi światowymi konkurentami, Korea Południowa jest najbardziej innowacyjnym krajem, osiągając wynik o 36% wyższy od wyniku UE w 2014 r. i o 21% wyższy od UE w 2021 r. W tegorocznym EIS Unia wyprzedza Chiny, Brazylię, RPA, Rosję i Indie, podczas gdy Kanada, Australia, Stany Zjednoczone i Japonia mają przewagę nad UE.

Mapa Europy podzielona na regiony, kolorami zaznaczono stopień innowacyjności poszczególnych regionówW okresie od 2014 r. wyniki w zakresie innowacji wzrosły w 225 regionach z 240 regionów. Na przestrzeni czasu nastąpił proces konwergencji wyników regionalnych, przy czym różnice w wynikach między regionami zmniejszały się.

Najbardziej innowacyjnym regionem w Europie jest Sztokholm w Szwecji, następnie Etelä-Suomi w Finlandii i Oberbayern w Niemczech. Hovedstaden w Danii jest na czwartym miejscu, a Zurych w Szwajcarii jest na piątym. W Polsce najbardziej innowacyjnymi regionami są region Warszawski stołeczny (Moderate Innovator) i Małopolska (Moderate Innovator – ).

(Źródło: Komisja Europejska)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.