Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Rząd kurzych jaj w tekturowej wytłoczce
Pixabay.com

Hydrożelowe opatrunki z kurzych jaj – IChTJ koordynuje projekt Euratom

  • Opublikowano: 9 sierpnia 2022
  • Autor: redakcja

Wiesz do czego można wykorzystać jajo kurze? Dzięki radiacyjnej fragmentacji obecnych w nim protein można uzyskać bioaktywne peptydy, a te z kolei wykorzystać np. w hydrożelowych, antybakteryjnych opatrunkach. Pozwala na to grant pozyskany z programu Euratom/Horyzont Europa, a projekt koordynuje Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie.

Wniosek projektowy zatytułowany „RADiation harvesting of bioactive peptides from egg prOteins and their integration in adVanced functional products (RADOV)” został zgłoszony do konkursu w ramach programu Euratom (temat „Cross-sectoral synergies and new applications of nuclear technologies”) ogłoszonego w lipcu 2021. Projekt został wysoko oceniony przez ekspertów i zakwalifikowany do finansowania jako Innovation Action, a z końcem czerwca 2022 została podpisana przez partnerów i Komisję Europejską umowa grantowa.

Celem projektu RADOV jest opracowanie zupełnie nowych sposobów otrzymywania bioaktywnych peptydów na drodze zapoczątkowanej radiacyjnie fragmentacji protein obecnych w jaju kurzym. Otrzymane w ten sposób peptydy będą zintegrowane w nowych produktach: opatrunku hydrożelowym o właściwościach antybakteryjnych oraz folii opakowaniowej zawierającej peptydy o właściwościach antyoksydacyjnych, do których otrzymywania również będzie zastosowana wiązka elektronów. Jednym z wyników projektu będzie również baza danych zestawiająca warunki napromieniowania, otrzymane w ten sposób peptydy oraz ich właściwości.

Projekt będzie koordynowany przez dr inż. Dagmarę Chmielewską-Śmietanko i weźmie w nim udział interdyscyplinarny zespół naukowców z 6 europejskich jednostek naukowych:

  • Instytut Chemii I Techniki Jądrowej – koordynator,
  • KTH Królewski Instytut Techniczny (Szwecja),
  • Uniwersytet w Palermo (Włochy),
  • CNR Włoska Krajowa Rada ds. Badań (Włochy),
  • Uniwersytet w Huddersfield (Wielka Brytania),
  • Politechnika Lizbońska (Portugalia).

Jednym z celów projektu jest opracowanie prototypów produktów, które w przyszłości mogłyby być wdrożone na rynku, stąd bardzo ważne jest uczestnictwo w projekcie również trzech partnerów przemysłowych:

  • KIKGEL Sp. z o.o. (Polska),
  • DEKOFILM POLSKA Sp. z o.o. (Polska),
  • E.P.S. S.p.A. Egg Powder Specialists (Włochy).

Projekt rozpocznie się 1 września 2022 roku i będzie trwał 4 lata. Całkowity budżet projektu wynosi 2 mln euro , w tym dofinansowanie otrzymane z KE to 1,86 mln euro.

(Źródło: IChTJ)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.