Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Partnerstwo europejskie „Zrównoważone systemy żywnościowe bezpieczne dla ludzi, planety i klimatu”

European Partnership „Safe and Sustainable Food Systems for People, Planet and Climate”

Ambicją partnerstwa jest zapewnienie  nadrzędnej platformy i systemowego wsparcia potrzebnego w przejściu na zrównoważone systemy żywnościowe i zapewnienie skutecznego wdrożenia strategii „Od pola do stołu” (Farm to fork).

Partnerstwo to skupi się na obszarach, na których koncentrują się badania i innowacje, dotyczące problemów systemowych co ma przyśpieszyć przejście na zrównoważone i zdrowe systemy żywnościowe:

  • wspieranie przyszłego systemu bezpieczeństwa żywności w celu wzmocnienia zaufanie konsumentów, wspieranie bezpieczeństwa i jakości żywności;
  • wspieranie przejścia do bardziej zrównoważonej i zdrowej diety;
  • ograniczenie marnotrawstwa związanego z systemem żywnościowym;
  • waloryzacja nowych informacji na temat mikrobiomu naszego systemu żywnościowego.

Strategia „Od pola do stołu” zapewnia państwom członkowskim UE silną i zintegrowaną politykę do przeprojektowania ich systemów żywnościowych i ponownego przemyślenia wykorzystania gleby, roli zwierząt gospodarskich, oraz zapewnienie zdrowej i zrównoważonej diety.

Ponadto strategia podkreśla kluczową rolę w dziedzinie badań i innowacji umożliwienie przyspieszenia przejścia na zrównoważone, zdrowe i sprzyjające włączeniu społecznemu systemy żywnościowe z produkcją podstawowa do spożycia; opracowywanie i testowanie rozwiązań oraz pokonywanie barier i odkrywanie nowych możliwości rynkowych.

W tych ramach Komisja Europejska opowiada się za kluczową rolą polityki badań i innowacji w zabezpieczaniu naszej żywności na przyszłość, a wzmocnienie systemów  zapewniają

Partnerstwo to ma przyczynić się do znacznego pobudzania inwestycji i znaczenia badań i innowacji w społeczeństwie oraz wzmocnić przywództwo UE w zakresie transformacji systemów żywnościowych oraz przynieść dodatkowe korzyści w zakresie odżywiania, klimatu, obiegu zamkniętego i społeczności włączonych w tę transformację.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.